Pod Jędrzejowem spłonęło 30 hektarów traw i poszycia leśnego

7 kwietnia 2020r. przed o godzinie 15.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze suchej trawy i wysokiej trzciny w miejscowości Nawarzyce w gminie Wodzisław. Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar suchej trzciny na nieużytkowych powierzchniach rolniczych. Pożarem objęte było około 8 ha powierzchni, front pożaru przemieszczał się w kierunku zabudowań oraz w kierunku lasu, zwiększając gwałtownie swoją powierzchnię.

Utrudniony dojazd spowodowany brakiem utwardzonych dróg dojazdowych oraz podmokłym terenem znacznie utrudniały prowadzenie akcji gaśniczej. Działania zastępów straży w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody na front pożaru od strony zabudowań. Kierujący Działaniem Ratowniczym widząc skalę zagrożenia oraz szybkość rozprzestrzeniania się pożaru przekazał do SK KP PSP w Jędrzejowie informację o konieczności zadysponowania na miejsce zdarzenia dodatkowych sił i środków ze wskazaniem na samochody gaśnicze z napędem terenowym. Strażacy niezaangażowani w budowę linii wodnych zostali skierowani do gaszenia ognia przy użyciu tłumic.

Zaopatrzenie wodne zrealizowano przy użyciu sieci wodociągowej oraz z rzeki „Mozgawa”. Ze względu na rozległą powierzchnię pożaru przybyły na miejsce Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej polecił utworzenie trzech odcinków bojowych i zadysponowanie kolejnych jednostek ochrony przeciwpożarowej. W miarę przybywania kolejnych zastępów podano dodatkowo 7 prądów wody z pojazdów pożarniczych oraz z pomp pływających. W porozumieniu z przybyłymi na miejsce przedstawicielami Nadleśnictwa Pińczów zadysponowano do działań samolot gaśniczy, który wykonał 2 zrzuty wody, wspomagając zamiar taktyczny. Podjęte decyzje i wykonane działania doprowadziły do skutecznej lokalizacji pożaru. Kolejne działania zastępów skupiły się na likwidacji zarzewi ognia przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego oraz tłumic. Następnie dokładnie przelewano całe pożarzysko wodą oraz skontrolowano cały teren kamerą termowizyjną. Spaleniu uległo 28 ha suchej trzciny oraz 2 ha poszycia w lesie mieszanym.

W działaniach udział brało 18 zastępów (69 strażaków) Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Opracowanie: mł. kpt. Karol Błaszczyk
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Jędrzejów, Michał K. Nowak, Szymon Pawlak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *