Polscy strażacy przekazali pomoc mieszkańcom Albanii

Strażacy z PSP dotarli w piątek (20 grudnia 2019 r.) do albańskiej Tirany, gdzie przekazali 500 łóżek polowych w ramach pomocy humanitarnej. Pod koniec listopada Albania została nawiedzona przez trzęsienie ziemi – w jego wyniku zginęło 50 osób.

Albania poprosiła o wysłanie pomocy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – to ten sam mechanizm, w ramach którego Polska udzieliła pomocy Szwecji latem 2018 r., gdy kraj zmagał się z ogromnymi pożarami lasów.

Polscy strażacy przywieźli potrzebującym 500 łóżek polowych. Zgodnie z decyzją Jacka Sasina – wicepremiera i ministra aktywów państwowych – środki rzeczowe pochodziły z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i były zgodne z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Albanię. Minister Mariusz Kamiński zdecydował o utworzeniu czteroosobowej strażackiej grupy, której zadaniem był transport pomocy do Tirany.

Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Ostatnie trzęsienie ziemi – o sile 6,4 w skali Richtera – wyrządziło największe zniszczenia w nadmorskim mieście Durres.

Podczas transportu polska grupa przejechała blisko 2 tys. kilometrów przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę. Strażacy wrócą do kraju 22 grudnia 2019 r.

Źródło: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *