Ponad 4800 interwencji strażackich w związku z silnym wiatrem

4839 interwencji podejmowali w niedzielę i poniedziałek polscy strażacy w związku ze skutkami silnego wiatru niesionego przez rozległy niż, który wciąż przechodzi nad Polską. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosły 3 osoby, 12 zostało rannych.

Najbardziej pracowity był poniedziałek. Tego dnia strażacy wyjeżdżali 4240 razy do usuwania skutków silnych wiatrów. Ogółem w tych działaniach uczestniczyły 5762 zastępy PSP i OSP, tj. 25 859 strażaków. Jak informuje PSP najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj. podkarpackim – 907, dolnośląskim – 699 oraz małopolskim – 550. Silny wiatr uszkodził wczoraj 871 budynków, w większości budynków mieszkalnych – 607. Niedziela była spokojniejsza. Tego dnia straż pożarna do skutków silnego wiatru wyjeżdżała 599 razy. W działaniach uczestniczyło blisko 3800 strażaków.

W poniedziałek doszło do śmiertelnego wypadku, w wyniku którego życie straciły trzy osoby, 52-letnia kobieta oraz jej córki w wieku 21 i 15 lat. Do zdarzenia doszło na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zerwany z budynku dach uderzył grupę narciarzy. W zdarzeniu tym ucierpiały jeszcze dwie inne osoby. W ciągu dwóch minionych dni, w wyniku zdarzeń rannych zostało 12 osób. Wśród poszkodowanych jest strażak z województwa śląskiego. Uległ on wypadkowi podczas usuwania drzewa. Zdarzenia dotyczyły głównie usuwania drzew blokujących drogi lub stwarzających  zagrożenie dla ruchu pojazdów i pieszych oraz budynków, zabezpieczania uszkodzonych budynków. W Falmirowicach na Opolszczyźnie podmuch wiatru zerwał dach z budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na tym jednak nie koniec. Na południu, zachodzie i częściowo w centrum oraz w powiatach nadmorskich woj. Pomorskiego wciąż obowiązują ostrzeżenia IMGW dotyczące silnego wiatru, który w porywach może miejscami osiągać do 100 km/h. W województwie podkarpackim oraz na wschodnich ścianach województw świętokrzyskiego i małopolskiego utrzymywane są ostrzeżenia drugiego stopnia. Pogoda na dobre powinna uspokoić się w czwartek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *