Pożar domu w Kaliszu. Eksplodowały butle gazowe

Wczoraj późnym wieczorem kaliscy strażacy interweniowali na ulicy Dożynkowej, gdzie w ogniu stanął budynek mieszkalny. Paliło się poddasze, doszło też do kilku eksplozji butli gazowych.

Informacja o pożarze do strażaków z Kalisza wpłynęła około godziny 22:30. Ze zgłoszenia wynikało, że pożarem objęte jest poddasze domu jednorodzinnego.

Po dojeździe na miejsce zastano wydobywający się dym oraz ogień z dachu budynku jednorodzinnego oraz przyległego do niego budynku gospodarczego – relacjonuje asp. Szymon Zieliński z kaliskiej PSP.

Działania ratowniczo-gaśnicze w pierwszej fazie polegały na podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na dach obu obiektów i odłączeniu dopływu prądu elektrycznego. Mieszkańcy poinformowali kierującego akcją ratowniczą o tym, że przed przybyciem strażaków w budynku gospodarczym eksplodowała opróżniona pięciokilogramowa butla na propan-butan. Gdy strażacy wynosili z kuchni 11-kilogramową butlę, doszło do wybuchu kolejnej butli pięciokilogramowej, która znajdowała się w budynku gospodarczym. Eksplozje na szczęście nie spowodowały naruszenia konstrukcji budynków, w ich wyniku także nikt nie ucierpiał.

Po dojeździe na miejsce podnośnika hydraulicznego, na dach podano kolejny prąd wody, co pozwoliło na opanowanie pożaru. Po jego całkowitym ugaszeniu strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z JRG-1 Kalisz zabezpieczyli budynek plandeką.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała 4 godziny, uczestniczyło w niej osiem zastępów Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu i Ochotniczej Straży Pożarej Kalisz-Lis. Okoliczności i przyczyny powstania pożaru będą ustalane przez policję.

Foto: Wielkopolska na Sygnale.com, Kalisz24Info, KM PSP Kalisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *