Pożar w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia. Spłonęło 10 hektarów trzcinowiska

75 strażaków PSP i OSP z powiatów mogileńskiego i inowrocławskiego walczyło z pożarem trzcinowiska nad jeziorem Gopło. Ogień pojawił się wczoraj wieczorem, akcję zakończono w niedzielę o poranku.

Inowrocławscy strażacy sygnał o pożarze w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, w miejscowości Ostrówek odebrali wczoraj przed 20:30. Na miejsce skierowano zastępy PSP i OSP z powiatów inowrocławskiego i mogileńskiego. Jak się okazało palił się las i trzcinowisko na półwyspie Potrzymiech nad jeziorem Gopło. Łuna pożaru widoczna była z dużej odległości, co świadczyło też o jego znacznym rozmiarze. Pożar zlokalizowany był w bardzo trudnym terenie, który utrudniał strażakom dotarcie również na piechotę.

Działania prowadzone były przy użyciu linii gaśniczych i sprzętu podręcznego. Pożar udało się opanować około godziny 23:00. Objął swoim zasięgiem obszar około dziesięciu hektarów. Wówczas część zastępów wycofano z akcji. Przez całą noc strażacy zajmowali się dogaszaniem zarzewi. Łącznie w akcji udział wzięło 17 zastępów (75 strażaków) Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z obydwu powiatów.

Nadgoplański Park Tysiąclecia, jest parkiem krajobrazowym o bogatych walorach przyrodniczych. Tutaj swoje siedliska mają liczne gatunki ptactwa wodnego, błotnego i lądowego. Zajmuje obszar o powierzchni blisko 100 km2.

Fotografia ilustracyjna: OSP Jeziora Wielkie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *