Pożar wiatraka. W akcji wykorzystano śmigłowiec

20 lipca 2020 roku o godzinie 18:22, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Gostyniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze wiatraka prądowego w miejscowości Ciołkowo. Dyżurny do darzenia zadysponował najbliższa jednostkę OSP oraz zastęp JRG. Po dojeździe zastępów, KDR potwierdził informację o palącym się skrzydle wiatraka.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podjęciu decyzji o wyborze taktyki gaszenia tak specyficznego pożaru do którego doszło na wysokości ok. 180 metrów. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z powiatu rawickiego oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Poznania. Następnie do zdarzenia udała się grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, na czele z zastępcą komendanta wojewódzkiego mł. bryg. Robertem Natunewiczem. KDR we współpracy z grupą operacyjną oraz przedstawicielem firmy obsługującej wiatrak, podjął decyzję o zadysponowaniu śmigłowca, który wykonał 6 zrzutów wody na palące się skrzydło wiatraka. Do sprawdzenia zagrożenia użyto także drona z kamerą termowizyjną. Po ugaszeniu pożaru podjęto decyzję o zakończeniu działań.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne.

W działaniach trwających kilkanaście godzin, udział brało łącznie 18 zastępów straży pożarnej, w tym: JRG Gostyń, OSP Poniec, OSP Krobia, JRG Rawicz, OSP Miejska Górka, SGRW Poznań, KM PSP Konin oraz KW PSP Poznań.

Opracowanie: kpt. Nyczka M (oficer prasowy KP PSP Gostyń)
Foto: bryg. Sławomir Brandt, kpt. Bartosz Suski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *