Pożar wysypiska śmieci w Fałkowie

W środowy poranek ok godziny 5:00 do koneckich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze wysypiska w Fałkowie w powiecie koneckim. Składowisko to jest dobrze znane strażakom ponieważ w 2019 roku paliło się aż 7 razy.

Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce skierowano siły i środki z powiatu koneckiego po rozpoznaniu potwierdzono iż pali się jedna z hałd śmieci o wymiarach 120×40 m i wysokości 10 metrów zalegających na placu . Na palący się stos podano trzy prądy wody w celu obrony pozostałych, w kulminacyjnym momencie było ich aż 10. Obecne na miejscu siły i środki okazały się nie wystarczające, na miejsce skierowano cysternę, kontener ODO, podnośnik z Kielc, ciężkie wozy gaśnicze z Kielc, Włoszczowy, Starachowic i Skarżyska.

Pożar udało się opanować po niespełna czterech godzinach akcji. Kilkanaście kolejnych strażakom zajęło dogaszanie i przemieszczanie odpadów. W akcji trwającej do wczesnych godzin porannych brało udział  30 zastępów OSP i PSP, ok 100  strażaków z woj.świętokrzyskiego. W działaniach wykorzystano również ciężki sprzęt.  Na miejsce obecni byli również: grupa operacyjna KW PSP Kielce, przedstawiciele lokalnych władz, a także wojewoda świętokrzyski, przedstawiciele WIOŚ w Kielcach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział Kielce.

Przyczyna pożaru nie została ustalona, jednak nie wyklucza się podpalenia. Był to już ósmy pożar w tym miejscu, w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy.

Foto: OSP Węgrzyn, KP PSP Końskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *