Poznańska PSP będzie miała nowe jednostki?

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach na terenie powiatu poznańskiego zostaną utworzone kolejne jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Jedna prawdopodobnie powstanie w Kostrzynie Wlkp. W przyszłości możliwe jest również utworzenie jeszcze jednej.

W minioną środę obradowała Rada Powiatu Poznańskiego. Głównym tematem sesji był stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu. Wśród zabierających głos był komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, bryg. Jacek Michalak. W swoim wystąpieniu dokonał podsumowania działalności poznańskiej PSP i stanu ochrony przeciwpożarowej w roku minionym, a także przedstawił plany na rok 2020 i lata następne.

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, bryg. Jacek Michalak / Foto: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Plany zakładają m.in. utworzenie na terenie powiatu poznańskiego kolejnych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W ubiegłym roku poznańska komenda wystąpiła do Komendanta Głównego PSP o utworzenie jednostki ratowniczo-gaśniczej na wschodzie powiatu poznańskiego. Jako lokalizację dla nowej, dziesiątej jrg  w strukturze Komendy Miejskiej PSP Poznań, wskazano miasto Kostrzyn Wielkopolski. Pomysł spotkał się ze wstępną akceptacją, uzyskał również pozytywną opinię Starosty Poznańskiego i Burmistrza Kostrzyna Wielkopolskiego. Ostateczna decyzja należy jednak do Komendanta Głównego PSP.

Na tym nie koniec planów. Poznańska PSP dostrzega  konieczność utworzenia jeszcze jednej jednostki. Kolejna jednostka ratowniczo-gaśnicza, bądź posterunek JRG, miałaby stanąć w miejscowości Buk lub Dopiewo i zabezpieczać zachodnie rejony powiatu. Jak zaznaczył jednak komendant Jacek Michalak pomysł ten będzie dopiero analizowany w przyszłych latach.

Obecnie w strukturze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej funkcjonuje 9 jednostki ratowniczo-gaśniczych. Siedem z nich ma swoje siedziby na terenie Poznania, kolejne dwie działają w Bolechowie i Mosinie. Na terenie miasta funkcjonuje również Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Szkoły Aspirantów PSP, która również uczestniczy w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie Poznania i powiatu poznańskiego.

Foto nagłówkowe: Komenda Miejska PSP w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *