Prezydent RP w Bytomiu. Otwarcie jednostki PSP i promesy na wozy dla OSP

W piątek (5.06) prezydent Andrzej Duda gościł w Bytomiu (woj. śląskie). Spotkał się tam m.in. z górnikami, ratownikami górniczymi CSRG oraz strażakami. Wziął udział w uroczystości otwarcia nowej siedziby Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu oraz wręczenia promes na zakup wozów dla śląskich OSP.

Strażacy z bytomskiej PSP do nowej siedziby Komendy Miejskiej i JRG przy ulicy Łużyckiej przeprowadzili się 20 maja. Uroczyste otwarcie obiektu – jak wówczas tłumaczono z powodu pandemii Covid-19 – trzeba było przełożyć na inny termin. Ostatecznie uroczystość odbyła się w miniony piątek (5.06). Wzięli w niej udział: prezydent Andrzej Duda, komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Jeszcze rok temu jej nie było, teraz jest, i funkcjonariusze, i zwykli mieszkańcy miasta czekali na nią przecież wiele lat, dziesięciolecia. Dzisiaj jest – piękna, nowoczesna, powiedziałbym: wręcz oszałamiająca. Po to, żebyście Państwo mogli służyć w godnych warunkach. Po to, byście byli dumni ze swojej służby, po to byście mogli służyć lepiej, wykonywać swoje zadania dla bliźnich, dla sąsiadów, dla mieszkańców, żebyście o te sekundy – czasem ratujące życie – szybciej byli na miejscu zdarzenia, na miejscu pożaru, katastrofy – tego wszystkiego, do czego jadą strażacy – zwrócił uwagę podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda.

Symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi, dokonali m.in. Andrzej Duda, Andrzej Bartkowiak i wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek i marszałek województwa śląskiego Jacek Chełstowski.

Budowa strażnicy pochłonęła blisko 26 milionów złotych. Gros tych środków pochodzi z budżetu państwa w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-20. Ponad 2,2 miliona złotych dołożył Wojewoda Śląski, zaś Miasto Bytom sfinansowało opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, na który przeznaczono około 150 tys. zł. Prace budowlane ruszyły w drugiej połowie 2018 roku.

Foto: mł. asp. Damian Golański, KW PSP w Katowicach

Uroczystość w bytomskiej komendzie była również okazją do wręczenia przedstawicielom 37 śląskich OSP promes na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, w ramach montażu środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, MSWiA, Komendanta Głównego PSP, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządów.

To wielki dla mnie zaszczyt i radość, że mogłem dzisiaj wręczyć promesy druhom komendantom. To dla mnie wielka satysfakcja. Proszę, żeby przekazać moje z serca płynące podziękowania dla druhen i druhów, którzy służą w Waszych jednostkach, w Waszych drużynach Ochotniczej Straży Pożarnej. Zawsze podkreślam, że służba w Ochotniczej Straży Pożarnej ma wymiar szczególny, bo ona jest budową społeczeństwa obywatelskiego, jest rzeczywiście służbą sąsiadom, służbą, która, płynie z serca, często z rodzinnej tradycji, która u nas jest od ponad stu i więcej lat – mówił Andrzej Duda do zgromadzonych na spotkaniu druhów OSP.

W tym roku, dzięki organizowanemu po raz czwarty montażowi, do ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce ma trafić ponad 500 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Foto ilustracyjne: mł. asp. Damian Golański, KW PSP w Katowicach

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Bytomscy strażacy przeprowadzili się do nowej siedziby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *