Prezydent spotkał się ze strażakami w Biebrzańskim Parku Narodowym

Wczoraj po południu prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Biebrzańskim Parku Narodowym ze strażakami, którzy walczyli z ogromnym pożarem. Podczas spotkania prezydent wręczył wyróżnionym strażakom medale „Za ofiarność i odwagę”.

W poniedziałek (4.05) po południu prezydent Andrzej Duda odwiedził Biebrzański Park Narodowy. Spotkał się tam ze strażakami, którzy przez tydzień (między 19 a 26 kwietnia) walczyli z kaskadowymi pożarami bagiennych łąk i lasów. Dzięki spotkaniu Andrzej Duda mógł naocznie przekonać się o skali pożaru i działań ratowniczo-gaśniczych podejmowanych przez wszystkie służby biorące udział w akcji, w tym przede wszystkim strażaków państwowej i ochotniczych straży pożarnych.

Chcę złożyć najserdeczniejsze podziękowania bohaterom walki z żywiołem; walki, którą przez szereg dni obserwowała cała Polska z zapartym tchem – powiedział Prezydent Andrzej Duda do uczestników spotkania.

Na miejsce spotkania wybrano Wroceń. W okolicach tej miejscowości przez kilka dni prowadzone były jedne z najtrudniejszych działań podczas całej akcji gaśniczej.

Termin wizyty prezydenta w Biebrzańskim Parku Narodowym nie jest przypadkowy. Wizyta wpisała się w obchodzony wczoraj Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej też okazji Andrzej Duda odznaczył medalem „Za ofiarność i odwagę” wyróżnionych strażaków, uczestników przeszło tygodniowych działań gaśniczych w Parku. Na liście odznaczonych znaleźli się: BRZÓZKA Karol (KP PSP Grajewo), JĘDRYS Adam (OSP Goniądz), KALISZEWSKI Michał (OSP Szczuczyn), KOLENDA Dariusz (OSP Klewianka), KOTUK Stanisław (KP PSP Mońki), LENDA Robert (OSP Wąsosz), ŁOPATOWSKI Michał (KP PSP Grajewo), MAKOWSKI Marcin (KP PSP Grajewo), POTOCKI Bogumił (KP PSP Mońki), WOŁYŃSKI Sebastian (OSP Downary). Podczas spotkania, prezydent Andrzej Duda przekazał prezesowi OSP w Goniądzu, Józefowi Zawadzkiemu promesę na zakup nowego samochodu pożarniczego.

Kaskadowe pożary, które w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchały od niedzieli 19 kwietnia pochłonęły blisko 5,5 tys. hektarów lasów, łąk bagiennych i trzcinowisk. Na szczęście udało się uniknąć przerzutu na torfowiska. Bez wątpienia były to największe od lat pożary w tym miejscu. Działania gaśnicze zakończono w niedzielę 26 kwietnia około godziny 17. W akcji uczestniczyło kilka tysięcy osób reprezentujących różne służby, w tym ok. 1,5 tys. strażaków z różnych regionów kraju.

Fotografia nagłówkowa: Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *