PSP podsumowała kampanię „Stop pożarom traw”

Wczoraj zakończyła się coroczna, wiosenna kampania prewencyjna MSWiA, Państwowej Straży Pożarnej i Lasów Państwowych pn. Stop pożarom traw. Komenda Główna PSP dokonała wstępnego podsumowania akcji.

Kampania Stop pożarom traw trwała od 13 marca do 30 kwietnia br. Taki termin nie jest przypadkowy, bowiem ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że na te miesiące przypada apogeum wypalania traw i nieużytków. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19 akcja ograniczyła się do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych.

W działania aktywnie włączyli się oficerowie prasowi Państwowej Straży Pożarnej z całego kraju. Współpracowali oni z lokalnymi mediami, dzięki czemu wiedza o zagrożeniach wynikających z wypalania traw dotarła do wielu ludzi. W dalszym ciągu jednak, nie do wszystkich.

Od początku roku strażacy gasili 29 993 pożarów traw i nieużytków rolnych. W marcu odnotowaliśmy 10 843, a w kwietniu 17 235 pożarów traw. Od początku roku strażacy gasili 4168 pożarów w lasach – informuje w podsumowaniu Komenda Główna PSP.

Dla porównania, w całym zeszłym roku strażacy wyjeżdżali do 55 912 pożarów traw. W marcu 13527, a w kwietniu 18193. Niestety, nie obyło się bez tragedii. Według danych PSP w wyniku pożarów traw i nieużytków, od początku 2020 roku życie straciło 18 osób, zaś 103 zostały ranne. W roku ubiegłym zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia.

Kampanię, jak co roku, wspierały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lasy Państwowe.

Fotografia nagłówkowa:  KP PSP w Hajnówce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *