Raciborowice. Ukradli defibrylator zawieszony na budynku remizy

W nocy z poniedziałku na wtorek nieustaleni dotąd sprawcy dokonali uszkodzenia obudowy i kradzieży zawieszonego na remizie w podkrakowskich Raciborowicach defibrylatora AED. Sprawą już zajmuje się policja.

Z założenia, urządzenie ma pomagać osobom, które nagle znalazły się w stanie zagrożenia życia. Z taką też myślą, na strażnicy OSP w Raciborowicach pod Krakowem zainstalowano skrzynkę z defibrylatorem typu AED. Niestety, to urządzenie (przynajmniej na razie) nie uratuje życia żądnemu mieszkańcowi Raciborowic, czy też osobom przez tę miejscowość przejeżdżającą. Jak poinformowali wczoraj na Facebooku druhowie, nieustaleni dotąd sprawcy w nocy z poniedziałku na wtorek, po godzinie 3:00 nad ranem dokonali uszkodzenia skrzynki, w której umieszczono warte kilka tysięcy złotych urządzenie i ukradli je.

Po zauważeniu kradzieży sprawa została zgłoszona policji. Mundurowi zajęli się wyjaśnianie sprawy, zabezpieczono m.in. nagrania z monitoringu. Druhowie nie kryją oburzenia, ale mają też nadzieję na ustalenie sprawców kradzieży i odzyskanie urządzenia.

Defibrylator typu AED to urządzenie do przywracania prawidłowego rytmu serca, poprzez wyciszenie migotania komór impulsem elektrycznym. Jest proste w obsłudze, nawet dla laika, ponieważ samodzielnie wykonuje analizę rytmu serca pacjenta i decyduje o wykonaniu defibrylacji. Stąd też coraz częściej można je spotkać w przestrzeni publicznej.

Fotografia nagłówkowa: Facebook/OSP Raciborowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *