Rok 2020 w statystyce śląskiej PSP

W 2020 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej w województwie śląskim brały udział w 72.095 interwencjach, to o ponad 2.700 więcej zarejestrowanych zdarzeń niż w 2019 roku. Strażacy w 2020 roku gasili mniej pożarów (14.012), ale zwiększyła się liczba wyjazdów do miejscowych zagrożeń (52.350). Odnotowano także 5.733 alarmy fałszywe.

We wszystkich zdarzeniach śmierć poniosło 905 osób, a 5.897 zostało poszkodowanych, w pożarach zginęło 49 osób, a 429 było rannych. Spośród pożarów, 3.678 to pożary w budynkach mieszkalnych. Główną ich przyczyną była nieostrożność, nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych lub brak drożności przewodów kominowych. Miejscowe zagrożenia to przede wszystkim działania prowadzone przy wypadkach w komunikacji drogowej czy usuwaniu skutków wichur i intensywnych opadów deszczu.

Rok 2020 to również działania związane ze zwalczaniem zagrożenia koronawirusem Covid-19. Od początku pandemii Państwowa Straż Pożarna wspiera w tym zakresie inne służby i instytucje. Strażacy z terenu województwa śląskiego pomagali przy tworzeniu przyszpitalnych polowych izb przyjęć a także mobilnych punktów pobrań, udostępniając namioty i zapewniając ich obsługę techniczną. Ponadto strażacy, którzy posiadają kwalifikacje ratownika medycznego, pełnili służbę w szpitalach, wspierając personel medyczny w leczeniu chorych na covid-19.

Kolejną sferą, w której działała Państwowa Straż Pożarna były punkty kontroli sanitarnej, uruchomione na głównych przejściach granicznych. Obecni na nich strażacy wykonywali pomiary temperatury osób podróżujących. W działania zaangażowani byli również strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy pomagali osobom starszym lub objętym kwarantanną w dostarczaniu produktów pierwszej potrzeby takich jak żywność czy lekarstwa.

Źródło, foto: KW PSP w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *