Rowerowy „challenge” dla 13-letniej Kingi

Tomasz Nastarowicz i Piotr Bączyński są strażakami z OSP Przatów koło Zduńskiej Woli. Zaplanowali rowerowy „challenge” z myślą o 13-letniej Kindze. Dziewczynka od urodzenia cierpi na rzadką chorobę, która powoduje ogromny ból i odbiera jej możliwość swobodnego poruszania się.

Druhowie swoim wyczynem chcą zachęcić do wpłacania datków na operację Kingi, dzięki której dziewczynka będzie miała szansę samodzielnie żyć i funkcjonować. Strażacy zaplanowali jednodniowy rajd charytatywny, którego trasa liczy aż 360 kilometrów. Druhowie wystartują z rynku w miejscowości Szadek w województwie łódzkim. Meta będzie przy skoczni narciarskiej „Wielka Krokiew” w Zakopanem.

Wyprawa ma na celu pomoc 13-letniej Kindzie, która od urodzenia cierpi na artrogrypozę – bardzo ciężką, rzadką chorobę zwaną wrodzoną sztywnością stawów. Choroba odbiera jej możliwość poruszania się, powoduje przykurcze, deformację sylwetki i ogromny ból. Kinga ma problemy z codzienną toaletą, ubraniem się czy wsiadaniem do samochodu. Dziewczynka w swoim krótkim życiu przebyła już 13 poważnych operacji, między innymi stóp, kolan, bioder, kości udowych, piszczeli. Kinga cierpi także na kamicę nerkową, częste zapalenia dróg moczowych, kilka razy jej organizm był tak zatruty, że doszło do sepsy… Jakby tego było mało – artrogrypoza pociąga za sobą kolejne choroby.

W lutym Kinga trafiła na konsultację do doktora Davida Feldmana z USA, który wraz z innym słynnym ortopedą – doktorem Paleyem – operuje dzieci z bardzo ciężkimi problemami ortopedycznymi. Po zbadaniu Kingi doktor Feldman uznał, że może przeprowadzić operację, dzięki której dziewczynka będzie samodzielnie chodzić i poradzi sobie bez niczyjej pomocy. Znikną przykurcze, Kinga zacznie zginać kolana, zacznie chodzić! Operacja i odpowiednie ustawienie nóżek doprowadzi też do tego, że przestanie krzywić się kręgosłup.

Marzenie o samodzielnym życiu może się spełnić. Kinga ma szansę pójść do szkoły, przestać siedzieć w domu, poradzić sobie we wszystkim. Chcemy pomóc – mówią Tomek i Piotr – Chcemy uratować sprawność Kingi. Chcemy by była szczęśliwa i zdrowa. Pragniemy, aby ból przestał być nieodłącznym towarzyszem dnia dziewczynki, a tym towarzyszem dzięki operacji nogi w Paley European Institute stał się prawdziwy uśmiech na Jej twarzy – dodają.

Rowerowe wyzwanie druhów z OSP Przatów zaplanowano na 19 lipca tego roku. Tomasz i Piotr chcą w ten sposób zebrać blisko 350 tys. złotych, ale liczy się każda wpłata.

Każda Wasza wpłata, pomoc to motywacja dla Nas by nie zwalniać tempa, a jesteśmy zdeterminowani by osiągnąć cel. Pragniemy pomóc – dodają strażacy.

Informacje dotyczące zbiórki i challengu dostępne są pod następującymi adresami:

Źródło i foto: materiały organizatora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *