Rozporządzenie w sprawie dopuszczeń opublikowane

W poniedziałek (26.10) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie MSWiA umożliwiające jednostkom OSP ubieganie się o dopuszczenia dla wozów strażackich sprowadzanych z zagranicy w formie opinii technicznej. Takie rozwiązanie ma być tańsze od standardowej certyfikacji.

Długo oczekiwane przez druhów rozporządzenie wprowadzające dopuszczenia dla używanych samochodów pożarniczych sprowadzanych z zagranicy zostało podpisane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, a następnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie zostało wydane na mocy tegorocznej nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Określa ono tryb wydawania opinii technicznej wydawanej przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej oraz przeprowadzania kontroli dla pojazdów, a także wymagania techniczno-użytkowe, jakie pojazd musi spełnić, aby uzyskać dopuszczenie w formie opinii technicznej, dokumenty, jakie należy przedstawić aby uzyskać pozytywną opinię, szczegółowe czynności przy wydawaniu, kontroli albo cofaniu opinii, a także sposób ustalania wysokości opłaty za przeprowadzenie badań i wydanie opinii.

W załączniku do rozporządzenia określone zostały ogólne wymogi, jakie powinien spełniać każdy pojazd, a także wymogi szczegółowe dla układów wodno-pianowych, samochodów z podnośnikiem hydraulicznym lub drabiną mechaniczną. Opłata za wykonanie testów i wydanie opinii będzie określana na podstawie udokumentowanej liczby godzin pracy i stawki godzinowej obowiązującej w Centrum. W praktyce oznacza to, że koszt uzyskania lub kontroli opinii technicznej nie powinien przekraczać 10 tys. złotych.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem następnym, po dniu ogłoszenia, tj. we wtorek (27.10).

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Certyfikacja używanych wozów. Kolejne interpelacje poselskie

Dopuszczenia dla wozów używanych: Ma być taniej i łatwiej

Opinia techniczna dla używanych samochodów pożarniczych. O czym warto wiedzieć?

Tańsze dopuszczenia z opóźnieniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *