Ruszył proces kętrzyńskich strażaków

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie rozpoczął się proces pięciu strażaków pełniących służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kętrzynie. Strażacy są oskarżeni o złożenie fałszywych zeznań w związku z wypadkiem podczas ćwiczeń na terenie kętrzyńskiej komendy PSP.

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie rozpoczął się proces pięciu strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Kętrzynie. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Mrągowie w dniu 27 września 2019 r. przesłał do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia przeciwko pięciu strażakom – Andrzejowi P., Tomaszowi O., Piotrowi S., Robertowi Z. i Marcinowi Ż. Wszyscy są oskarżeni o zeznanie nieprawdy i zatajenie prawdy co do okoliczności, przebiegu i przyczyny śmiertelnego wypadku strażaka Macieja Ciunowicza. Do wypadku doszło 14 czerwca 2018 roku na terenie KP PSP w Kętrzynie, podczas szkolenia z zakresu ratownictwa wysokościowego z użyciem skokochronu.

W trakcie tych ćwiczeń strażacy mieli oddawać skoki na skokochron. Skok oddany przez strażaka Macieja Ciunowicza okazał się tragiczny w skutkach. Według późniejszych ustaleń śledczych strażak miał uderzyć głową o butlę z powietrzem do napełniania skokochronu. Mężczyzna miesiąc później zmarł w olsztyńskim szpitalu. Tym czasem podczas, oskarżeni podczas pierwszych przesłuchań mieli zeznać m.in., że w trakcie szkolenia skoki z wysokości na skokochron nie były oddawane oraz, że nie widzieli oni, w jaki sposób Maciej Ciunowicz uległ wypadkowi, co okazało się nieprawdą.

W listopadzie ubiegłego roku kętrzyński Sąd oddalił w całości wnioski obrony strażaków o warunkowe umorzenie postępowania. W związku z tym wczoraj rozpoczął się proces strażaków. Na wczorajszej rozprawie cała piątka przyznała się przed Sądem do popełnienia zarzucanych im czynów. Ponadto strażacy złożyli obszerne wyjaśnienia.

Po wczorajszej rozprawie siostra zmarłego strażaka, Justyna Roczeń zwróciła się z apelem do strażaków zasiadających na ławie oskarżonych: Jeśli nie pójdziecie z tymi informacjami, o których mówicie podczas jawnej rozprawy karnej do Komendanta Głównego nie zmieni się nic w Państwowej Straży Pożarnej. Tylko jeśli zostaną wyciągnięte wnioski, a konsekwencje poniosą wszyscy, którzy Was „zawiedli” Straż się zmieni. I wtedy Maćka śmierć nabierze głębszego sensu, jeśli prawdą jest to o czym mówicie, że Straż jest całym Waszym życiem, błagam Was zmieńcie ją!

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczęła się druga rozprawa w tym procesie. Sąd zaplanował przesłuchanie w dniu dzisiejszym dziesięciorga świadków.

Równolegle przed kętrzyńskim Sądem toczy się drugi proces związany z tragicznym wypadkiem Macieja Ciunowicza. Na ławie oskarżonych zasiada były dowódca zmiany służbowej. Młodszemu kapitanowi Marcinowi L. prokurator zarzucił popełnienie trzech przestępstw, tj. niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu bhp i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka, a nadto narażeniem innych funkcjonariuszy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu , podżegania do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań. Maciej L. przed Sądem nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Najbliższa wokanda w tym procesie zaplanowana jest na 29 stycznia br.

Foto nagłówkowe: olsztyn.so.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *