Sala „Ognik” w gdańskiej KM PSP otwarta

1 czerwca 2020 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Gdańsku przy ul. Beniowskiego 7 odbyło się otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Na remont, adaptację i wyposażenie pomieszczeń dla sali wydano ponad 200 tys. złotych

W uroczystości udział wzięli Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska, Wiesław Labuda – Prezes Zarządu Fundacji LOTOS, st. bryg. Piotr Socha – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Adam Jastrzębski – Komendant Miejski PSP w Gdańsku.

Gdańska sala edukacyjna została zrealizowana w ramach rządowego programu „Bezpieczna +” oraz dzięki wsparciu Miasta Gdańska, Fundacji LOTOS, wielu gdańskich firm oraz Komendy Głównej PSP. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów poprzez kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych, a także rozwijanie umiejętności zachowania się w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku przygotowano część pomieszczeń, w których zaaranżowano pokój dzienny, kuchnię, szatnię oraz łazienkę. W sali edukacyjnej dzieci  mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki pożarowe, a także bezpiecznie sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi rozwija się pożar.Gdańscy strażacy zyskali miejsce, w którym odbywać się będą profesjonalne zajęcia szkoleniowe, w trakcie których dzieci dowiedzą się m.in. jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem) i jak skutecznie wezwać służby ratownicze. Uczestnicy będą mieli możliwość praktycznej nauki udzielania pierwszej pomocy dzięki specjalistycznym trenażerom, a także zapoznania się ze sprzętem strażackim, urządzeniami przeciwpożarowymi oraz z praktyczną obsługą gaśnic przy użyciu trenażera pożarowego. Uczniowie wraz z opiekunami będą obserwować działanie czujki dymu i czadu, która ostrzega przed tym niewidocznym, toksycznym gazem. W części zaadaptowanej na kuchnię strażacy zademonstrują i wyjaśnią dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru. Podczas zajęć przećwiczona zostanie ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Dzięki zaangażowaniu sponsorów gdańska sala jest pierwszą w województwie pomorskim, w której wykorzystywany jest tzw. mapping, czyli aplikacja, dzięki której obrazy ścienne są wprowadzone w ruch, co w sposób realistyczny pozwala zobrazować środowisko pożarowe. Animacja pod mapping z elementami dźwiękowymi daje możliwość obserwacji jak wygląda pomieszczenie w czasie pożaru. Kolejną atrakcją jest nowoczesny multimedialny projektor, a także możliwość skorzystania z aplikacji wykorzystujących gogle VR, które w wirtualnym świecie uczą prawidłowych zachowań w czasie pożaru.Całość tworzy bardzo interesujący efekt, co sprawia, że sala edukacyjna mocno działa na wyobraźnię dzieci i młodzieży szkolnej. W 2018 roku na realizację zadania z budżetu państwa na remont pomieszczeń wydatkowano 60 tys. zł.  W roku ubiegłym Miasto Gdańsk przeznaczyło 30 tys. zł, a Komenda Miejska PSP w Gdańsku w ramach własnego budżetu 30 tys. zł. W roku 2020 dzięki darowiźnie Fundacji LOTOS w wysokości 50 tys. zł, środkom Miasta Gdańska w kwocie 20 tys. zł oraz środkom finansowym pochodzącym z wpływów z firm ubezpieczeniowych, tj. 21,82 tys. zł przekazanych przez Komendanta Głównego PSP projekt został dokończony.

Otwarcie sali edukacyjnej, dnia 1 czerwca, to prezent dla dzieci i młodzieży z okazji ich święta, Dnia Dziecka. Prezent z którego, mamy nadzieję, już wkrótce zaczną intensywnie korzystać, podnosząc bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin.

Opracowanie: st. kpt. Karina Stankowska – KW PSP Gdańsk
Foto: Dariusz Zaręba – KM PSP Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *