Siedziba PSP w Choszcznie otwarta po modernizacji

W zeszły czwartek w Choszcznie miała miejsce uroczystość otwarcia zmodernizowanych obiektów tutejszej Komendy Powiatowej PSP. Uroczystość była zwieńczeniem trwających blisko dziesięć lat prac zmierzających do poprawy estetyki obiektu, ale przede wszystkim warunków służby strażaków.

Budynek, w którym mieści się siedziba choszczeńskiej PSP powstał tuż po II wojnie światowej. Pierwotnie był siedzibą działającej tutaj OSP, której funkcje przejęła wkrótce Zawodowa Straż Pożarna. W tym czasie był wielokrotnie przebudowywany, dostosowywany do ówczesnych potrzeb. Teraz, dzięki rozpoczętej dziesięć lat temu kolejnej modernizacji, zyskał zupełnie nowy blask. Obiekt poddano termomodernizacji. Przebudowano również część pomieszczeń. Dobudowano użytkowe poddasze. Strażacy mają do dyspozycji m.in. większą kuchnię i większe pokoje wypoczynkowe.

Foto: Starostwo Powiatowe Choszczno

Modernizacja i rozbudowa obiektów Komendy Powiatowej PSP w Choszcznie pochłonęła niespełna 7 milionów złotych. Środki na ten cel pozyskano z programu modernizacji służb mundurowych, budżetu Wojewody Zachodniopomorskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Powiatu choszczeńskiego i Komendy Głównej PSP. W czwartek (27.08) odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego obiektu.

W uroczystości wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc oraz lokalni samorządowcy.

To była wyczekiwana przez wiele lat inwestycja – przypomniał podczas czwartkowej uroczystości w Choszcznie wiceszef MSWiA, który w swoim wystąpieniu sporo miejsca poświęcił modernizacji służb mundurowych – Warunki pracy, także w związku z modernizacją służb mundurowych i zakupami, które są realizowane na bieżąco przez rząd poprawiają się. Oczywiście, są jeszcze duże potrzeby, ale z roku na rok staramy się realizować te zakupy, które są najbardziej potrzebne” – mówił Paweł Szefernaker.

Oprócz choszczeńskiej jednostki, tylko w województwie zachodniopomorskim powstają równolegle dwa nowe obiekty Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach i Koszalinie – o łącznej wartości ok. 40 milionów złotych.

Uroczystość stała się okazją do wręczenia wyróżnionym strażakom i pracownikom PSP odznaczeń nadanych przez Prezydenta RP i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Złoty, srebrny i brązowy medal za długoletnią służbę odebrało 42 strażaków i pracowników komendy.
Złotą, srebrną i brązową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” przyznano 9 osobom.
9 funkcjonariuszy otrzymało również Dyplom Komendanta Głównego PSP: „Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych”.

Powiat choszczeński zajmuje powierzchnię ok. 1327,71 km², którą zamieszkuje ok. 50 tys. mieszkańców. Służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Choszcznie pełni 48 strażaków. W swojej strukturze posiada jedną jednostkę ratowniczo-gaśniczą. Ponadto nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym czuwają druhowie z dwudziestu jednostek OSP, spośród których dziesięć jest włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Foto: KP PSP Choszczno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *