STEYR-MAN dla druhów ze Zwiernika

W minionym tygodniu na podział Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierniku (woj. podkarpackie) włączony został nowy samochód. Jest to sprowadzony z Austrii GBA 2/18 marki STEYR – MAN LE 14.280 z zabudową Rosenbauer.

Nowo nabyty samochód posiada wszystkie cechy potrzebne do pracy w terenie działania zwiernickiej OSP. Jego główną zaletą jest napęd 4×4 z pełnymi blokadami. Wszystkie podzespoły sterowane są pneumatycznie. Samochód jest wyposażony w zbiornik kompozytowy na wodę o pojemności 2000 litrów i autopompę o wydajności 1800 l/min., która umożliwia zasysanie środka pianotwórczego z zewnętrznych zbiorników. Auto posiada również maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie na wysokość 4 metrów. W kabinie pojazdu znajdują się dwa miejsca siedzące, dla kierowcy i dowódcy zastępu. Umieszczony w przedniej części zabudowy pożarniczej przedział załogi mieści kolejne sześć osób. Zabudowę pożarniczą w całości wykonano z aluminium z poszyciem kompozytowym.

Samochód nie jest nowy. Został wyprodukowany w 2001 roku. Do jednostki w Zwierniku został sprowadzony z Austrii na początku 2020 roku. Kosztował ok. 135 tys. złotych, jego zakup sfinansowała Gmina Pilzno. W chwili zakupu samochód był w pełni sprawny, jednak po sprowadzeniu do Polski przeprowadzono generalny przegląd samochodu i remont niektórych jego elementów.

Od chwili zakupu w samochodzie wykonano: diagnostykę komputerową samochodu przez przedstawiciela firmy MAN, konserwację podwozia, wymianę ogumienia z malowaniem felg, naprawę części karoserii i ich malowanie, wymianę atrapy samochodu zgodną ze specyfikacją producenta, sprawdzenie szczelności i działanie zaworów pneumatycznych i wodnych oraz wymianę dwóch uszkodzonych, malowanie dachu zabudowy pożarniczej, wymianę oświetlenia na led w kabinie załogi oraz zabudowie skrytek sprzętowych, sprzątanie i odświeżenie kabiny załogi oraz zabudowy pożarniczej, wymianę akumulatorów, zamontowanie modulatora i stroboskopów led. Samochód został również nowocześnie oklejony – relacjonują druhowie.

Większość z powyższych czynności strażacy wykonali samodzielnie. Środki pieniężne na wykonanie niezbędnych prac pochodziły od mieszkańców (m.in. z rozprowadzania kalendarzy strażackich), składek naszych strażaków należących do JOT, sponsorów i Gminy Pilzno.

Zwierniccy strażacy dziękują szerokiemu gronu ludzi, które wsparło pozyskanie, jak również przygotowanie samochodu do służby w OSP. Nam pozostaje życzyć strażakom, aby nowy samochód nigdy ich nie zawiódł.

Foto: OSP Zwiernik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *