Strażacy ćwiczą na wypadek epidemii

Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła w środę i czwartek ćwiczenia na terenie kilkudziesięciu szpitali w całym kraju. Do ćwiczeń wytypowano placówki, w których obowiązuje podwyższony stan gotowości na wypadek pojawienia się koronawirusa.

Widok samochodów pożarniczych wjeżdżających na teren szpitali, a także rozstawiane namioty z pewnością dla wielu był emocjonującym widokiem, mógł nawet wywołać strach. Na szczęście były to tylko ćwiczenia. Niezbędne dla zachowania gotowości w obliczu – jak na razie mało prawdopodobnej, ale wciąż możliwej – epidemii związanej z pojawieniem się nowego koronawirusa w Polsce. Choć walka z chorobami zakaźnymi to zadanie systemu opieki medycznej i służb sanitarnych, trzeba się liczyć z możliwością skorzystania z pomocy Państwowej Straży Pożarnej. Temu właśnie służyły ćwiczenia jakie w ponad trzydziestu szpitalach w Polsce prowadzili strażacy PSP w środę i czwartek.

Scenariusz ćwiczeń wszędzie wyglądał podobnie. Zadaniem strażaków było rozstawienie w wyznaczonych miejscach mobilnych izb przyjęć, na bazie namiotów pneumatycznych, wyposażonych w ogrzewanie i oświetlenie. To w nich, w razie pojawienia się większej liczby pacjentów, odbywałby się proces wstępnej diagnostyki pacjentów, u których miałoby dojść do zarażenia koronawirusem. Takie rozwiązanie pozwoliłoby odizolować ich, od pozostałych osób korzystających z pomocy w szpitalu. Po rozstawieniu namiotów do ćwiczeń przystąpił personel medyczny oraz inspektorzy sanitarni, którzy praktycznie przećwiczyli procedury dotyczące postępowania z osobami, potencjalnie zarażonymi koronawirusem.

Ćwiczenia przeprowadzono m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Koszalinie, Kielcach Opolu, Lublinie, Krakowie, Białymstoku, Łodzi, a także w sześciu placówkach na Mazowszu. Dotychczas w Polsce spośród kilkuset przypadków podejrzeń, potwierdzono zarażenie u jednego pacjenta. Jest to mieszkaniec Cybinki w województwie lubuskim, który przebywał na terytorium Niemiec. Mężczyzna trafił na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze.

Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Nowak, KW PSP Opole

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *