Strażacy podsumowali Święta

Ponad 2300 interwencji, w tym ponad 600 pożarów, w których zginęło 8 osób. Tak przedstawiają się tegoroczne Święta Bożego Narodzenia w statystyce Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej interwencji niż w roku ubiegłym, ale mniej pożarów i ich ofiar śmiertelnych. Tak w skrócie można podsumować świąteczną statystykę straży pożarnej. W ciągu trzech minionych dni polscy strażacy wyjeżdżali do 2336 zdarzeń. W tej liczbie mieści się 612 pożarów, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób, a 35 zostało rannych. Strażacy likwidowali ponadto 1532 miejscowe zagrożenia. 43 razy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w wyniku których 1 osoba zmarła, 29 trafiło do szpitali. Odnotowano również 192 wyjazdy do zdarzeń, które okazały się alarmami fałszywymi.

W rozbiciu na poszczególne dni najbardziej pracowity był wigilijny wtorek. Tego dnia straż pożarna odnotowała łącznie 959 zdarzeń. Strażacy wyjeżdżali do 207 pożarów, w których zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych. Do najtragiczniejszego doszło tuż przed godziną 13. w Warszawie. Palił się dom jednorodzinny, śmierć poniosły dwie osoby. Ponadto w wigilię strażacy wyjeżdżali do 687 miejscowych zagrożeń. W tej grupie oprócz zdarzeń drogowych, znalazły się również interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru i opadów deszczu (164), głównie w południowych regionach Polski, a także zdarzenia związane z tlenkiem węgla (17), w wyniku których poszkodowanych zostało 9 osób.

Znacznie spokojniejsze były 1 i 2 dzień świąt. W środę strażacy wyjeżdżali 661 razy, w tym 208 razy do pożarów, 390 razy do miejscowych zagrożeń. Odnotowano też 63 alarmy fałszywe. W tym dniu na warszawskim Bemowie palił się kolejny dom jednorodzinny, w którym śmierć poniosły 2 osoby. 13 razy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem ucierpiało 11 osób, nikt nie zginął.

Z kolei w czwartek, w całym kraju straż pożarna wyjeżdżała do 714 zdarzeń, w tym 196 pożarów, w których zginęły 3 osoby, oraz 454 miejscowych zagrożeń i 64 alarmów fałszywych. 13 interwencji dotyczyło zdarzeń z tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosła 1 osoba, 9 trafiło do szpitali. Ofiarą śmiertelną jest 14-letnia mieszkanka Iławy. Źródłem czadu był prawdopodobnie piecyk gazowy.

Pod względem strażackiej statystyki tegoroczne święta w porównaniu z ubiegłorocznymi okazały się spokojniejsze. Co prawda strażacy odnotowali więcej interwencji niż w 2018 roku, to jednak pożarów było mniej. W ubiegłym roku odnotowano ich 686, a zginęło w nich 14 osób. W jednym tylko pożarze baraku na warszawskim Żeraniu życie straciło wówczas 6 osób. Na wzrost ogólnej liczby zdarzeń w tym roku szczególny wpływ miała zła pogoda w południowych regionach kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *