Strażacy z Janowa Lubelskiego będą mieli nową siedzibę?

Choć obecny budynek Komendy Powiatowej PSP w Janowie Lubelskim jest w dobrym stanie technicznym, to nie spełnia już wszystkich wymogów stawianym remizie XXI wieku. Stąd plany budowy nowego obiektu.

Obecna strażnica Komendy Powiatowej PSP w Janowie Lubelskim powstała w 1958 roku. W latach 70. obiekt został rozbudowany. Choć nadal jest w dobrym stanie technicznym, to nie spełnia już wszystkich wymogów stawianych współczesnym strażnicom. Podstawowa kwestia to brak miejsca na sprzęt ratowniczo-gaśniczy, którego wciąż przybywa. Warunki obecnej lokalizacji nie pozwalają na dalszą rozbudowę obiektu. Sama lokalizacja, też jest problemem, dla janowskich strażaków. Budynek zlokalizowany jest w centrum miasta. Ratownicy wyjeżdżając na akcję często muszą przedzierać się wąskimi, zatłoczonymi uliczkami miasta.

O budowie nowego obiektu nie może być jednak mowy, jeżeli nie posiada się działki, na której Komenda miała by stanąć. W Janowie Lubelskim ten problem mają już z głowy. Nowa siedziba komendy z jednostką ratowniczo-gaśniczą byłaby zlokalizowana poza miastem, w pobliżu strefy ekonomicznej, przy głównym węźle komunikacyjnym – trasie szybkiego ruchu S19, będącej częścią szlaku Via Carpatia, oraz projektowanej obwodnicy Janowa Lubelskiego na drogę krajową 74. Teraz strażacy i władze powiatu janowskiego oczekują na finał prac nad ustawą modernizacyjną w perspektywie 2021-24. Od jej kształtu będzie zależało, czy znajdą się środki na budowę nowej strażnicy w Janowie Lubelskim.

Gdyby się udało, Komenda Powiatowa PSP w Janowie Lubelskim zyskałaby jeden z najnowocześniejszych obiektów w województwie lubelskim. Podobny do tych jakie już powstają w Lubartowie, czy Rykach. Na nową ustawę modernizacyjną, w województwie lubelskim czekają też strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Puław. W ich przypadku nowa remiza miałaby powstać na miejscu obecnej.

Foto: Wizualizacja przykładowa / Starostwo Powiatowej w Janowie Lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *