Strażacy z Klonówki dostali wóz z gdańskiej PSP

Ochotnicza Straż Pożarna w Klonówce koło Starogardu Gdańskiego odebrała we wtorek średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Dotychczas samochód służył strażakom z gdańskich jednostek PSP.

Jest to średni wóz ratowniczy zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne na podwoziu Mercedes-Benz Atego 1325. Gdańskim strażakom służył od 2006 roku. Eksploatowany był m.in. w JRG-1, Posterunku JRG-2, a w ostatnim czasie w JRG-6. Samochód przewozi na sobie 2,5 tys. litrów wody, 250 litrów środka pianotwórczego. Wyposażony jest również w autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę.

Samochód do Klonówki trafił dzięki pozytywnej decyzji Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Państwowa Straż Pożarna od wielu lat wspiera straże ochotnicze, przekazując im pojazdy zastępowane nowymi. Z takiego wsparcia mogą korzystać te gminy i jednostki, których nie stać na zakup fabrycznie nowego auta, czy też byłby on nieuzasadniony, np. z powodu stosunkowo niewielkiej liczby interwencji.

Przekazany wczoraj samochód ma na liczniku około 100 tys. przejechanych kilometrów, a jego szacunkowa wartość to 300 tys. złotych. Zanim jednak pojazd zostanie włączony do służby, będzie musiał przejść niezbędny remont, a następnie trzeba będzie go uzbroić.

Obecnie na wyposażeniu są jeszcze dwa pojazdy: GBA Iveco oraz bus marki Lublin. Jednostka liczy trzydziestu członków, z czego dwudziestu jeden posiada uprawnienia do uczestnictwa w akcjach ratowniczo-gaśniczych. To właśnie ci druhowie zabezpieczają m.in. odcinki autostrady A1 oraz DK-22, na terenie gminy Starogard Gdański.

Fotografia nagłówkowa: Urząd Gminy Starogard Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *