Szóstkowy „HURAGAN” ma nowy dom

Ochotnicza Straż Pożarna Świdry Małe w Józefowie w powiecie otwockim stała się kolejnym dysponentem samochodu, który mimo upływu lat, dla wielu polskich strażaków wciąż jest marzeniem i źródłem westchnień. A mowa rzecz jasna o SCDBA 30/1/35 E-One Hurricane, kojarzonym dotąd z warszawską szóstką.

W latach 90` ubiegłego wieku, gdy Państwowa Straż Pożarna wciąż była w fazie budowania ze Stanów Zjednoczonych Ameryki sprowadzono do Polski kilkanaście różnych pojazdów. Wśród nich były trzy samochody kombinowane marki E-One Hurricane, wyposażone w 30-metrowe drabiny mechaniczne oraz zbiorniki środków gaśniczych z autopompą. W Polsce rzecz wówczas niespotykana. Dwa Hurricane służą w Krakowie. Jeden w Szkole Aspirantów PSP, aktualnie na szkolnym poligonie. Drugi zaś w KM PSP, wcześniej w JRG 3, obecnie w JRG 4. Trzeci był dotychczas w dyspozycji stołecznej JRG 6. Od ponad roku był wycofany z podziału, po tym jak został zastąpiony nowym wozem SD41 Iveco EuroCargo 180-320 / Magirus.

Foto: Grzesiek Kwiatkowski

Przez cały ten czas losy samochodu nie były wiadome. Z pewnością wiele jednostek chciałoby mieć ten wóz w swoim podziale. Ostatecznie, decyzją Komendanta Głównego PSP, Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie przekazała auto druhom-ochotnikom ze Świdrów Małych w Józefowie pod Warszawą. Wczoraj druhowie odebrali swój nowy nabytek. Przed wprowadzeniem na podział trzeba będzie dopełnić jeszcze szereg formalności, a co najważniejsze druhowie będą musieli zapoznać się z obsługą nowego wozu.

„Huragan”, jak niektórzy określają wóz, który trafił do OSP Świdry Małe oprócz 30-metrowej drabiny posiada m.in.: siedmioosobową kabinę, zbiornik na wodę o pojemności 1000 litrów oraz autopompę o wydajności 3,5 tys. litrów na minutę.

Foto nagłówkowe: Fb OSP Świdry Małe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *