Terytorialsi porozumieli się z PSP i Policją

W podwarszawskim Zegrzu odbyła się dziś uroczystość podpisania porozumień pomiędzy dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej a komendantami głównymi Państwowej Straży Pożarnej i Policji. W ten sposób funkcjonująca już teraz współpraca wojskowych z pozostałymi służbami została sformalizowana.

W siedzibie Dowództwa Wojsko Obrony Terytorialnej w podwarszawskim Zegrzu odbyła się dziś uroczystość podpisania porozumień o współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej z Policją i Państwową Strażą Pożarną. Terytorialsów reprezentował dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, policjantów komendant główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk, zaś strażaków komendant główny PSP starszy brygadier Andrzej Bartkowiak.

Podpisane porozumienia regulują współpracę WOT z Policją w obszarze działań ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie PSP przez Wojska Obrony Terytorialnej w działaniach kryzysowych – informuje w komunikacie rzecznik prasowy WOT ppłk. Marek Pietrzak.

Wśród głównych zadań powstałych przed zaledwie trzema laty Wojsk Obrony Terytorialnej jest zwalczanie klęsk żywiołowych oraz likwidacja ich skutków, a także ochrona zdrowia i życia ludności oraz udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Ten element misji OT jest zbieżny z zadaniami jakie na co dzień realizuje Policja oraz PSP. Stąd współpraca tych formacji wydaje się dziś rzeczą naturalną.

Żołnierze WOT w ciągu ostatniego roku wielokrotnie uczestniczyli w akcjach związanych z likwidacją i usuwaniem skutków groźnych zdarzeń, jak na przykład nawałnice, czy też brali udział w akcjach poszukiwawczych. Nie rzadko to oni, jako pierwsi, docierali do zaginionej osoby. Dzięki sformalizowaniu współpracy WOT ze służbami nadzorowanymi przez MSWiA ta współpraca ma szansę być jeszcze sprawniejszą, a to dzięki większej niż obecnie ilości wspólnych szkoleń i ćwiczeń.

W uroczystości podpisania porozumień oprócz sygnatariuszy uczestniczył również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 – Bardzo się cieszę z tego, że przed chwilą Wojska Obrony Terytorialnej  razem z Policją i PSP podpisały nową formułę współpracy, bardzo ścisłej współpracy. Na co dzień żołnierze WOT pracują na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Z funkcjonariuszami Polskiej Policji poprzez uczestniczenie w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. Z funkcjonariuszami Straży Pożarnej, z druhami OSP poprzez uczestnictwo w akcjach ratowniczych, kiedy to wspólnie w sytuacji klęsk żywiołowych, podtopień czy też huraganów pomagają poszkodowanym w ratowaniu ich życia i mienia. To jest niewątpliwe wielka wartość. To jest dowód tego, że dbamy wspólnie o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – podsumował podpisane porozumień minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szefowie formacji w swoich wystąpieniach nie kryli zadowolenia z podpisanych porozumień, ale także dotychczasowej współpracy pomiędzy służbami. Komendanci potwierdzili również gotowość do dalszego współdziałania z terytorialsami.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku.  Dziś w WOT pełni służbę niemal 25 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte  lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki. Wcześniej podobne porozumienia dowódca WOT podpisał m.in. z Komendantem Głównym Straży Granicznej. W planach Terytorialsi mają już sformalizowanie współpracy z harcerzami oraz Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Foto: Dowództwo WOT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *