Tyscy strażacy sięgną wyżej

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach odebrała w połowie grudnia nowy samochód z 42-metrową drabiną mechaniczną Iveco. Wart 3,5 mln zł. pojazd zastąpi 20-letni samochód SD-37, który trafi do innej jednostki.

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia strażacy z tyskiej PSP odebrali nowy samochód specjalny z drabiną o wysokości ratowniczej 42 metry. Zabudowę na podwoziu Iveco z silnikiem o mocy 235 kW, napędem 4×2 i trzyosobową kabiną wykonała niemiecka firma MAGIRUS.

Na platformie zabudowy umieszczony został obrotowy zespół drabiny z łamanym przęsłem i koszem ratowniczym. Wóz wyposażony jest m.in. w działko wodno-piankowe sterowane z kosza lub pośrednio z stanowiska obsługi, kamerę z podglądem terenu akcji czy agregat prądotwórczy. Sam kosz umożliwia zamontowanie dodatkowych akcesoriów takich jak: nosze ratownicze, wentylator oddymiający, wysięgnik dla ratowników wysokościowych i dodatkowe oświetlenie. Nowa drabina tyskich strażaków, jest jednym z najnowocześniejszych pojazdów w swojej klasie. Obecnie w całej Polsce użytkowane są zaledwie dwa auta o takich parametrach.

Samochód kosztował 3,5 miliona złotych. 1,5 miliona dołożyło miasto Tychy, 200 tys. powiat bieruńsko-lędziński, chroniony przez tyską PSP. Reszta pochodzi z budżetu państwa. Aktualnie tyscy strażacy przechodzą niezbędne szkolenia z obsługi pojazdu. Dotychczas wykorzystywana przez JRG Tychy drabina SD-37 wkrótce zostanie przekazana do innej jednostki.

Info i Foto: Urząd Miasta Tychy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *