W Zbąszyniu powstaje nowe Centrum Zarządzania Kryzysowego z remizą OSP

Tuż przed Bożym Narodzeniem, w Zbąszyniu koło Nowego Tomyśla (woj. wielkopolskie) odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Centrum Zarządzania Kryzysowego i strażnicy dla miejscowej OSP. Wartość inwestycji wynosi blisko 4 miliony złotych.

Dnia 22 grudnia 2020 r. dokonano uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Zarządzania Kryzysowego i nowej remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej.  Pod aktem podpisy złożyli: poseł Marta Kubiak, komendant powiatowy Powiatowej Straży Pożarnej Marek Kołdyk, projektant obiektu Jerzy Gurawski, prezes firmy budowlanej „Całus” Piotr Całus, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbąszyniu Zdzisław Prętki oraz Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński. W kapsule oprócz aktu erekcyjnego umieszczono aktualną prasę, fotografię jednostek OSP z gminy Zbąszyń, banknot oraz monetę. Przedstawiciele jednostek OSP oraz osoby, które podpisały akt dokonały uroczystego wmurowania. Ceremonia odbyła się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Nowy obiekt powstaje na działce przy ulicy Osiedle Przysiółki, która jest odcinkiem drogi wojewódzkiej 302. Będzie to częściowo dwukondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej 1174,25 m². Funkcjonalnie będzie podzielony na trzy części. Pierwsza, to część garażowo-magazynową, ze stanowiskami dla sześciu samochodów pożarniczych wyposażone w instalację odciągu spalin i instalację sprężonego powietrza do napełniania układów hamulcowych samochodów. W tej części obiektu znajdą się również: warsztat, jednostanowiskowa myjnia samochodów, magazyn środków gaśniczych i sorbentów oraz magazyn obrony cywilnej. Strażacy będą mieli do dyspozycji pralkę do prania ubrań specjalnych z funkcją mycia masek aparatów powietrznych, szafę do suszenia ubrań, suszarkę do masek, brodzik do mycia butów specjalnych i mobilną suszarkę do butów. W części drugiej na parterze znajdą się sanitariaty i szatnie dla strażaków. W zlokalizowanej na piętrze części trzeciej budynku znajdą się sale konferencyjne, toalety, siłownia, pomieszczenie socjalne oraz archiwum. Parter i piętro będą ze sobą połączone klatką schodową oraz podnośnikiem przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Na budynku zamontowany będzie 12-metrowy maszt antenowy.

Na działce zlokalizowany będzie również budynek śmietnikowy o powierzchni całkowitej 30 m², w którym znajdzie się również agregat prądotwórczy do awaryjnego zasilania obiektu. Powstaną również dwa place manewrowe z kostki brukowej, połączone ze sobą drogą wewnętrzną i 16 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, z czego 2 będą przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Roboty budowlane już się rozpoczęły, obiekt pnie się w górę. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma BUDOWNICTWO M.CAŁUS Sp. z o.o. Sp. k. z Borui Nowej, która pod koniec września została wyłoniona w drodze przetargu. Wartość inwestycji to prawie 3 miliony 900 tysięcy złotych. Obiekt z całą towarzyszącą mu infrastrukturą ma być gotowy do końca marca przyszłego roku.

Foto: Urząd Miejski w Zbąszyniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *