Wóz inny niż wszystkie. OSP Dobrzyca odebrała nową scanię

Na pozór nie różni się niczym szczególnym od innych samochodów tej klasy. W rzeczywistości posiada szereg rozwiązań, które czynią ten wóz wyjątkowym. Przed tygodniem do OSP w Dobrzycy koło Koszalina przyprowadzono wartą ponad 1 mln. 300 tys. złotych scanię P360XT.

Na ten wóz druhowie czekali wiele lat. W historii OSP Dobrzyca jest on pierwszym fabrycznie nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym, posiadającym zbiornik na środki gaśnicze. Dotychczas podział bojowy zasilany był samochodami przekazywanymi, bądź użyczanymi z innych jednostek strażackich. Nie było więc wątpliwości, że musi to być auto wyjątkowe. Już w zeszłym roku, na jego zakup udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej. Druhowie przygotowali projekt pn. Budowa skutecznego systemu zapobiegania zagrożeniom wynikającym ze zmian klimatu poprzez doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzycy w wóz strażacki, dron i kamerę, który uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. W szeregach OSP Dobrzyca są również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z dużym doświadczeniem, przygotowanie własnej specyfikacji przetargowej nie było więc poważnym problemem.

Zwieńczeniem wysiłku włożonego w pozyskanie pojazdu, było jego powitanie w Dobrzycy, jakie miało miejsce wieczorem w zeszłą sobotę (5.09). Druhowie i mieszkańcy przygotowali szereg atrakcji, m.in. fajerwerki i race świetlne oraz okolicznościowy tort. Strażacy przeprowadzili prezentację możliwości nowego samochodu, a wszyscy uczestnicy imprezy mogli posilić się gorącą zupą. Na ten moment społeczność Dobrzycy przygotowywała się wiele godzin.

Samochód wykonała firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska-Białej. Pod zabudowę posłużyło podwozie SCANIA P360XT z napędem 4×4 i wzmocnionym zawieszeniem. Samochód posiada przestronną, jednomodułową i czterodrzwiową kabinę dla sześcioosobowej załogi oraz silnik o pojemności 9,29 l i mocy 360 KM, spełniający normę emisji spalin EURO 6, a także zautomatyzowaną skrzynię biegów. Dzięki zastosowaniu technologii SCR (samodzielnie, a nie w połączeniu z technologią EGR) strażacy nie będą musieli obawiać się sytuacji unieruchomienia silnika z powodu zapchania filtra cząstek stałych. Takie unieruchomienie niejednokrotnie kończyło się utratą pojazdu z powodu niemożności jego ewakuacji przed rozprzestrzeniającym się pożarem.

W wykonanej z materiałów kompozytowych zabudowie umieszczono zbiornik na wodę o poj. 2600 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy i autopompę dwuzakresową oraz zestaw sanitarny, pozwalający strażakom umyć się po zakończonych działaniach. Zabudowę charakteryzuje duża przestrzeń skrytek sprzętowych, w których można umieścić multum sprzętu ratowniczego i gaśniczego. Na wyposażeniu znalazła się również linia szybkiego natarcia, rozkładany pneumatycznie teleskopowy maszt z najaśnicami oraz mocna wyciągarka.

Druhowie zrezygnowali z zamontowania na scanii dachowego działka wodno-pianowego. Wybrali alternatywne rozwiązanie, tj. zautomatyzowane, sterowane z kabiny kierowcy wozu działko gaśnicze umieszczone z przodu pojazdu, z którego będzie można skutecznie korzystać np. przy pożarach lasów. To co zdecydowanie wyróżnia ten pojazd na tle innych, to zastosowany w nim system gaszenia suchą pianą sprężoną marki OneSeven. Charakteryzuje się on większą skutecznością względem klasycznych metod gaszenia pożarów, a przy okazji mniejszym zużyciem wody i środka pianotwórczego. Dzięki niemu druhowie będą mogli np. skutecznie gasić auta z napędem elektrycznym, czy inne urządzenia będące pod napięciem elektrycznym. Dzięki bogatemu wyposażeniu i posiadanym atutom pojazd będzie w pierwszej kolejności wyjeżdżał do zdarzeń, do których dysponowani będą ratownicy z Dobrzycy.

Całkowita wartość pojazdu wyniosła 1 319 790 złotych. Wcześniej, w ramach tego samego projektu, strażacy zakupili drona marki DJI Matrice 210 V2 wyposażonego w kamerę termowizyjną DJI Zenmuse XT2 oraz kamerę przekazującą obraz w czasie rzeczywistym w trakcie lotu, a także kamerę termowizyjną marki Dräger (model UFC 9000). Łączna wartość tych zakupów wyniosła niemal 100 tys. zł. Blisko 300 000 złotych, jako wkład własny, na realizację projektu przeznaczyły Gmina Będzino i OSP Dobrzyca, pozostałe 85% jego wartości to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrzycy koło Koszalina działa od 72 lat. Jest włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Obecnie na wyposażeniu posiada jeszcze dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze marki STAR i MAN-STAR. Strażacy z Dobrzycy zamknęli zeszły rok liczbą 83 interwencji do pożarów i miejscowych zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »