Wypalali trawy, nagrał ich policyjny dron

Wspólne działania szydłowieckich i radomskich policjantów pozwoliły na ustalenie i ukaranie mężczyzn, którzy wypalali trawę na działce. Sytuację nagrał policyjny dron.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Policjanci z Szydłowca, wspólnie z kontrterrorystami z KWP w Radomiu prowadzili działania skierowane przeciwko podpalaczom. W akcji wykorzystywany był dron. Dzięki temu urządzeniu udało im się wykryć trzech mężczyzn, którzy zajmowali się wypalaniem trawy na działce.

W trakcie ich realizacji funkcjonariusze zauważyli palący się dużych rozmiarów teren porośnięty trzciną i trawą. Kiedy dotarli na miejsce zastali właściciela gruntu, który oświadczył, że w ten sposób chciał oczyścić działkę – relacjonuje sierż. szt. Marlena Skórkiewicz z KPP w Szydłowcu.

Właścicielem działki okazał się 59-letni mieszkaniec powiatu radomskiego. Policjanci ukarali go mandatem karnym. Wkrótce konsekwencje prawne poniosą również obaj koledzy 59-latka.

Policjanci i strażacy przypominają, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów jest niedozwolone. Grozi za to kara aresztu lub grzywna. Jeśli podczas pożaru suchej roślinności dojdzie do zagrożenia życia ludzi lub mienia, czyn może być sklasyfikowany, jako przestępstwo, podlegające karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Wkrótce kary dla podpalaczy mogą wzrosnąć. Minister Środowiska Michał Woś poinformował dziś o podjęciu prac legislacyjnych, których celem będzie zaostrzenie kar za wypalanie traw. Maksymalna wysokość grzywny miałaby wzrosnąć z 5 tys. złotych, do nawet 30 tys. złotych. Dodatkowo, sprawca byłby zobowiązany do naprawienia szkody. Proponowany projekt zakłada na przykład skierowanie do prac społecznych, chociażby przy sadzeniu lasu. Od kiedy nowe regulacje miałyby wejść w życie, jeszcze nie podano.

Foto nagłówkowe, wideo: Mazowiecka Policja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *