Z „Bitwy o wozy” wyszli z tarczą

Nie 49 a 50 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych w ramach drugiej tury „Bitwy o wozy”, trafi do jednostek OSP w kraju. Dodatkowy wóz trafi do jednej z gmin w dawnym województwie piotrkowskim. Jest to efekt błędu przy wyłanianiu pierwotnych zwycięzców akcji.

„Bitwa o wozy” to profrekwencyjna akcja MSWiA wymyślona na okoliczność tegorocznych wyborów prezydenckich. Zgodnie z zamysłem ministerstwo sfinansuje zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP w tych gminach, które w danym województwie uzyskały najwyższą frekwencję podczas wyborów. Po pierwszej turze wyłoniono listę 16 gmin, do których trafią wozy. Zasady drugiej tury były bardziej rozbudowane. Przyjęto podział administracyjny oparty na 49 województwach. Z udziału wyłączono te gminy, które wygrały w pierwszej turze, a przy zliczaniu frekwencji nie brano pod uwagę głosów oddanych na zaświadczenia. Te nieco skomplikowane zasady sprawiły, że nie obyło się bez pomyłki.

Doszło do niej w dawnym województwie piotrkowskim (obecne łódzkie). Z pierwszych wyliczeń wynikało, że najwyższą frekwencję na tym terenie uzyskano w gminie Inowłódz. Jednak szybko okazało się, że doszło do pomyłki. Wychwycił ją wójt Gminy Paradyż, Wojciech Rudalski. Jak ustalił, w jednej z komisji na terenie gminy Inowłódz z frekwencji ogólnej nie odliczono wyborców, którzy brali udział w głosowaniu na podstawie zaświadczenia. Ta ilość wystarczyła, aby tę gminę uznać za zwycięską, co też się stało. Wójt Gminy Inowłódz pod koniec lipca odebrał w MSWiA promesę na samochód. Gmina Paradyż nie dawała jednak za wygraną. Stawka w tej grze była wysoka. Koszt jednego takiego samochodu, to wydatek blisko 800 tys. złotych. Upór miejscowych samorządowców i strażaków, wsparcie mieszkańców, instytucji i polityków, a przede wszystkim twarde dowody przyniosły efekt w postaci decyzji, jaka kilka dni temu zapadła w MSWiA.

Po blisko miesięcznych staraniach Ministerstwo zdecydowało, że z dawnego województwa piotrkowskiego nowy samochód otrzyma zarówno wyłoniona pierwotnie Gmina Inowłódz, jak również rzeczywisty zwycięzca drugiej edycji – Gmina Paradyż. Taka decyzja, określana mianem salomonowej, cieszy tak jedną, jak i drugą gminę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *