Zachodniopomorska PSP odebrała kontener paliwowy

W czwartek Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie odebrała kontener paliwowy cysterna do przewozu 6 tysięcy litrów oleju napędowego. Kontener został zakupiony w ramach projektu Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych. Kosztował 676 500 złotych.

Nowo zakupiony kontener paliwowy przeznaczony do transportu 6 tys. litrów oleju napędowego trafił na wyposażenie Komendy Powiatowej PSP w Stargardzie. Tamtejsi strażacy będą go wykorzystywali do zabezpieczenia pojazdów pożarniczych w paliwo w czasie  długotrwałych akcji ratowniczych i ćwiczeń zarówno wojewódzkich, jak i na terenie całego kraju. Jego wykonawcą jest poznańska firma Celtech Sp. z o.o.

Głównym elementem wyposażenia konterena-cysterny jest zbiornik na olej napędowy o pojemności 6 tysięcy litrów i dystrybutor z pompą o wydajności min. 60 dm3/min z silnikiem elektrycznym. W kontenerze wydzielono również pomieszczenie dla jego obsługi. Całość może być zasilana za pomocą agregatu prądotwórczego będącego na wyposażeniu kontenera lub z zewnętrznych źródeł energii elektrycznej. Dystrybutor paliwa został wyposażony w funkcję umożliwiającą kontrolowanie osób i pojazdów uprawnionych do tankowania, a także system ewidencji paliw. Oprócz tego, w kontenerze przewożony jest dodatkowy trzystulitrowy zbiornik z własnym dystrybutorem. umieszczony na przyczepce. Służy on do dostarczania paliwa np. do pojazdów znajdujących się w trudno dostępnym terenie. Dodatkowym wyposażeniem kontenera są: przenośny zestaw oświetleniowy, zapas gaśnic proszkowych oraz sorbentu do neutralizacji rozlanego paliwa, sprzęt gospodarczy i narzędzia warsztatowe, a także 16 metalowych kanistrów o różnych pojemnościach oraz zestaw do oznakowania miejsca działań.

Wartość kontenera z pełnym wyposażeniem wyniosła 676 500 tys. złotych. Zakup został zrealizowany w ramach projektu Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jest to trzeci tego rodzaju kontener zakupiony dla PSP w ramach tego projektu. Pierwsze dwa zakupiono w 2017 roku, trafiły one do KM PSP Gliwice (JRG Knurów) i KP PSP Golub-Dobrzyń. Podobny kontener – zakupiony dzięki środkom z RPO Województwa Mazowieckiego – jest w dyspozycji strażaków z Płocka.

Foto: Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *