Załoga Ratownika 12 znów oślepiona laserem

Wczoraj wieczorem w okolicach Warszawy doszło do kolejnego w ostatnich miesiącach incydentu oślepienia załogi śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. O zdarzeniu Lotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało na swoim profilu.

Do groźnego zdarzenia doszło w sobotę (9.11) po godzinie 17:00 na północny-wschód od Warszawy. Załoga Ratownika 12 wracała wówczas do bazy z misji ratowniczej. W rejonie podwarszawskich Ząbek lub Marek nieustalona dotąd osoba skierowała w stronę śmigłowca wiązkę laserową.

Pilot, natychmiast po zauważeniu wiązki lasera, zmieniła kierunek lotu, co pozwoliło na uniknięcie tragedii. Poszkodowanym został ratownik medyczny, którego zdrowiu i życiu nic obecnie nie zagraża – informuje na Facebooku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ratownik przez pewien czas nie czuł się najlepiej, miał zaburzenia widzenia. Dolegliwości te na szczęście ustąpiły samoistnie.

Nie jest to pierwsza tego rodzaju sytuacja. Do podobnego zdarzenia doszło we wrześniu br. Wówczas skierowana w stronę śmigłowca wiązka lasera spowodowała poważne uszkodzenie wzroku u lekarza, członka załogi. W wyniku tego do tej pory nie może wrócić do pracy w „latającej karetce”.

Sprawca nie został namierzony. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zamierza zgłosić sprawę policji. Osobne postępowanie przeprowadzi wewnętrzna komisja powołana przez LPR.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zachęca do udziału w kampanii organizowanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pod hasłem „Laser to nie zabawka”.

Foto nagłówkowe: D. Gogłoza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *