Znów będzie mocno wiać. Ostrzeżenia IMGW dla południowej i zachodniej Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla zachodnich i południowych regionów kraju. Mają one związek ze zmierzającym w naszym kierunku niżem atmosferycznym, który przyniesie nad Polskę silny wiatr, z porywami do 110 km/h.

Od zachodu nad Polskę nadciąga wtórny ośrodek niżowy, który niesie bardzo gwałtowne porywy wiatru w całym kraju. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są w województwach zachodnich, południowych i centrum Polski (lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim). W tych regionach prędkość wiatru może dochodzić do 110 km/h, a w wysokich partiach gór nawet do 180 km/h. Dla tego obszaru Polski IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia, które zaczną obowiązywać od godzin popołudniowych w niedzielę.

Tak silny i porywisty wiatr stwarza bardzo duże zagrożenie. IMGW zaleca śledzenie bieżących komunikatów pogodowych. Jeżeli nie ma takiej potrzeby lepiej nie wychodzić z domu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu lekkich przedmiotów, które wiatr mógłby porwać. Warto również przeparkować samochody stojące pod drzewami. Kierowcy powinni zachować czujność podczas jazdy, a strażacy pełną gotowość do niesienia pomocy i usuwania skutków wichur.

AKTUALIZACJA [Godz. 12:00]

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia o silnym wietrze. Nowe ostrzeżenia dotyczą południowej części województwa mazowieckiego, a także dla województwa lubelskiego (bez powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska). Prognozowana prędkość wiatru w porywach może dochodzić do 95 km/h, a w przypadku wystąpienia burz nawet do 110 km/h).

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują również w powiatach nadmorskich, a także na północy województwa podlaskiego.

Fotografia ilustracyjna: Facebook/OSP Wyrzeka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *