Znów płonęły łąki i trzcina w Narwiańskim Parku Narodowym

W niedzielny wieczór podlascy strażacy znów zmagali się z pożarem łąk i trzcinowisk na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Żywioł zajął obszar ponad 15 hektarów.

Informacja o pożarze na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, na pograniczu powiatów wysokomazowieckiego i białostockiego do strażaków wpłynęła w niedzielę (29.03) przed godziną 20:00. Wówczas był on już mocno rozwinięty, łunę ognia można było dostrzec z odległości wielu kilometrów.

Na miejsce zadysponowano w sumie 13 zastępów PSP i OSP z obu powiatów. W działania włączyli się również pracownicy Parku. Spaleniu uległo 15 hektarów trzcinowisk. Szybkiemu rozwojowi pożaru sprzyjała susza oraz silny wiatr. Obszar objęty pożarem był ograniczony korytami rzecznymi, dzięki czemu nie rozprzestrzenił się dalej.

Choć przyczyny wybuchu pożaru nie są jeszcze znane, to wiele wskazuje na celowe podpalenie. W ostatnim czasie jest to kolejny duży pożar na terenie Parku. Ostatnio strażacy interweniowali tutaj w środę (25.03) wieczorem. Ogień strawił wówczas ponad 2 hektary trzcinowiska.

Miniony weekend okazał się bardzo pracowity dla strażaków w całym kraju. Tylko w sobotę i niedzielę gasili ponad 1800 pożarów traw. Niestety coraz częściej płoną także lasy.

Fotografia nagłówkowa: OSP w Jeżewie Starym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *