ZOSP dziękuje Prezydentowi za podjęcie inicjatywy w sprawie czasowych zawieszeń

Na oficjalnym profilu Związku OSP RP opublikowany został komunikat, w którym prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za poparcie inicjatywy w sprawie zawieszenia obowiązków aktualizacji badań lekarskich i certyfikatów ratownika kpp przez druhów OSP.

Jak już informowaliśmy prezydent Andrzej Duda poinformował dziś, o propozycji jaką skierował do szefów resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia w sprawie zwolnienia strażaków OSP z obowiązku aktualizacji badań lekarskich oraz świadectwa ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, przynajmniej na czas obowiązywania w Polsce stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Inicjatywa ta zbieżna jest z poniedziałkowym wystąpieniem dyrektora Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP Krzysztofa Kowalczyka, do szefów MSWiA Mariusza Kamińskiego i Ministerstwa Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

O tym, że inicjatywa pierwotnie wyszła właśnie ze strony władz Związku OSP RP, w komunikacie przypomniał Waldemar Pawlak.

Cieszymy się, że Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej tak wnikliwie śledzi wystąpienia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. To bardzo ważne dla ponad 700 tys. strażaków ochotników, którzy codziennie wyjeżdżają do ponad tysiąca zdarzeń i ratują życie, zdrowie i mienie zagrożonych osób.

Przedłużenie ważności badań lekarskich oraz świadectw Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy pozwoli skuteczne ratować potrzebujących. Dziękujemy Panu Prezydentowi za poparcie inicjatywy pomagającej bezpiecznie wykonywać służbę zgodnie z rycerskim zawołaniem „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” – napisał Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, Waldemar Pawlak.

Ułatwienia dotyczące strażaków-ochotników, zgodnie z propozycją Andrzeja Dudy miałyby zostać umieszczone w, nadal nieopublikowanym oficjalnie, projekcie ustawy nowelizującym specustawę koronawirusową. Prace nad tą ustawą ruszą na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu RP.

Foto nagłówkowe: Wiktoria M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *