KrajNEWSPSP

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Tłuszczu coraz bliżej. Strażacy szukają wykonawcy

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie na Mazowszu rozpoczyna kolejny etap inwestycji pt. „Budowa Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 PSP w Wołominie (siedziba Tłuszcz)” ETAP II. Ogłoszono zamówienie publiczne, które ma wyłonić generalnego wykonawcę inwestycji. Jej szacunkowa wartość ustalono na 14 milionów złotych.

Od ponad dwóch dekad w Tłuszczu funkcjonuje Posterunek jednostki PSP w Wołominie, utworzony na bazie remizy miejscowej OSP. Każdego dnia służbę w nim pełni pięciu funkcjonariuszy z jednym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Strażacy czuwają nad bezpieczeństwem pięciu gmin powiatu wołomińskiego: Tłuszcz, Dąbrówka, Jadów, Klembów, Strachówka. Są to miejscowości zlokalizowane w znacznej odległości od jednostki PSP w Wołominie. To główne argumenty przemawiające za potrzebą utworzenia nowej JRG.

Pomysł pojawił się już kilka lat temu, teraz przechodzi do realizacji.

W praktyce oznacza to większe możliwości operacyjne, lepsze warunki pracy strażaków oraz sprawniejsze reagowanie na zdarzenia co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo w regionie.

 – przekonują strażacy z Wołomina.

Nowy obiekt ma stanąć na działce przy ulicy Pilawskiej w Tłuszczu. Zrealizowano już pierwszy etap inwestycji, w ramach którego cała działka została ogrodzona oraz wykonano przyłącze wodociągowe i energetyczne.

W drugim etapie przewidziano budowę samej siedziby JRG z infrastrukturą towarzyszącą. Budynek nowej JRG (o kubaturze 6 731,84 m3) będzie składał się z trzech brył, w których zlokalizowane będą poszczególne funkcje budynku. W części dwukondygnacyjnej znajdą się pomieszczenia administracyjne i socjalne: gabinety dowództwa JRG, sala szkoleniowa, zastępcze stanowisko kierowania, a także pomieszczenia socjalne i wypoczynkowe dla funkcjonariuszy podziału bojowego, szatnie i toalety oraz siłownia. Środkową część obiektu stanowić ma hala garażowa, przelotowa z 10 stanowiskami dla pojazdów pożarniczych. Trzecia część to pomieszczenia magazynowe i warsztatowe, stacja sprzętu ODO oraz myjnia samochodowa. Oprócz budynku głównego powstaną m.in. wiata na agregat prądotwórczy, zbiorniki podziemne na wody opadowe i ścieki, a także zbiornik na paliwo. Zostaną też wykonane drogi wewnętrzne, instalacje oraz kompleksowe zagospodarowanie terenu.

Aktualnie prowadzony jest przetarg, który ma wyłonić generalnego wykonawcę inwestycji. Otwarcie ofert zaplanowano na 23 kwietnia br. Zgodnie z planem ten etap inwestycji ma zakończyć się do końca września 2028 roku. Budowa JRG w Tłuszczu realizowana jest w ramach programu modernizacji PSP na lata 2026-29. Na realizację drugiego etapu zaplanowano kwotę 14 mln złotych.

Translate »