Poznań. Strażacy zasłabli podczas ćwiczeń. Na jednostce odbywała się inspekcja

Sześciu strażaków zasłabło podczas ćwiczeń na terenie jednostki – zaalarmowały w sobotę poznańskie media. Dwóch przewieziono do szpitala. Pozostałej czwórce zalecono kontakt z lekarzem rodzinnym. Jak się później okazało na terenie jednostki przy Grunwaldzkiej odbywała się inspekcja gotowości.

W sobotę (29.06) poznańskie media informowały o niecodziennym zdarzeniu na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu. Według tych informacji sześciu funkcjonariuszy PSP zasłabło w trakcie wykonywanych tam ćwiczeń.

Informacje mediów potwierdził rzecznik poznańskiej PSP ogn. Marcin Tecław.

Przyczyna zdarzenia nie jest mi na tę chwilę znana, aczkolwiek jakieś wstępne diagnozy mówiły o tym, że strażacy mogli być odwodnieni, przemęczeni.

– przekazał ogn. Tecław w sobotę Polskiemu Radiu Poznań.

Do zdarzenia doszło w godzinach porannych. W ćwiczeniach uczestniczyło jedenastu funkcjonariuszy. Po zgłoszeniu złego samopoczucia kierujący ćwiczeniami wezwał zespół ratownictwa medycznego. Pomocy poszkodowanym udzielili też ich koledzy.

Ostatecznie medycy zdecydowali o przewiezieniu dwójki strażaków, w wieku 30 i 31 lat, do szpitala na dalsze badania. Oni opuścili już szpital. Pozostałej czwórce pomocy udzielono na miejscu, a także zalecono konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Poszkodowanych strażaków zwolniono ze służby. Zastąpili ich koledzy wezwani z dyżurów domowych.

Nowe szczegóły sobotniego zdarzenia w jednostce przy Grunwaldzkiej przekazała w niedzielę telewizja TVN 24. Według tych informacji dzień wcześniej w poznańskiej dwójce odbywała się niezapowiadana wcześniej inspekcja gotowości bojowej.

To niespodziewane ćwiczenia w celu weryfikacji kondycji strażaków i jej poprawy.

– wyjaśnia stacji ogn. Marcin Tecław.

Ćwiczenia miał zarządzić dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Ćwiczenia odbywały się pod gołym niebem, na placu JRG. Strażacy mieli podawać prądy piany gaśniczej w wyznaczone miejsca. Jak można przypuszczać zadanie to wykonywali w ubraniach ochronnych, ale najprawdopodobniej bez aparatów powietrznych. Wyjaśnianiem okoliczności zdarzenia zajmuje się zespół powołany przez szefa poznańskich strażaków.

Przypomnijmy, że pogodę w ostatnich dniach zdominowały burze na przemian z upalnymi temperaturami. Nie są to warunki sprzyjające pracy, zwłaszcza w grubej, wielowarstwowej odzieży ochronnej. Tym bardziej warto pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Temat prawidłowego nawodnienia strażaków był poruszany na ostatniej videokonferencji organizowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB. Z zaprezentowanych tam wyników badań, przeprowadzonych w wybranych jednostkach PSP wynika, że ok. 1/3 strażaków pełniących służbę w jednostkach PSP jest nieprawidłowo nawodnionych. To zaś ma bardzo istotne znaczenie dla naszej kondycji oraz zdrowia.

Na podst. Polskie Radio Poznań, TVN24.pl


Napisz do autora

One thought on “Poznań. Strażacy zasłabli podczas ćwiczeń. Na jednostce odbywała się inspekcja

  • 1 lipca 2024 o 20:50
    Permalink

    a w sobotę było bardzo gorącą że sam by na żadne nie jechał bo zdecydowanie za gorącą [ pokój po zachodniej stronie ~16 na oknie 50 stopni

    nie widzi się chłopakom jak nie ma klimatyzacji to męczący jest bardzo

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »