Wola Łaska. Pożar w zakładzie recyklingu. Z ogniem walczyło 160 strażaków

Około 160 strażaków z 48 zastępów PSP i OSP walczyło z pożarem jaki w poniedziałek po południu wybuchł w miejscowości Wola Łaska w województwie łódzkim. Paliło się w miejscowym zakładzie recyklingu odpadów. Ucierpiało 11 osób, które trafiły do lokalnych szpitali.

Wola Łaska. W poniedziałek (1.07) około 14:25 do strażaków w podłódzkim Łasku wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu recyklingu odpadów w miejscowości Wola Łaska. Na miejsce zdarzenia skierowano zastępy PSP oraz okolicznych jednostek OSP. Wówczas okazało się, że doszło do pożaru hałdy odpadów o powierzchni ok. 5000m². Ogień zajął również zlokalizowaną w pobliżu halę o powierzchni 800m².

Stwierdzono też, że kilka osób zostało rannych. Dlatego też na miejsce skierowano zespoły ratownictwa medycznego, zespół HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do pomocy zadysponowano także dodatkowe siły i środki, w tym kompanie gaśnicze z sąsiednich powiatów i grupy operacyjne z KW PSP Łódź i KG PSP. Strażacy zbudowali stanowiska gaśnicze, z których podawali środki gaśnicze na objęte pożarem obiekty. Zorganizowali również zaopatrzenie wodne.

Służby medyczne udzieliły pomocy piątce osób poszkodowanych. Obrażenia powstały najprawdopodobniej w wyniku wybuchu zbiornika, w którym utylizowano pojemniki z aerozolami pod ciśnieniem. Nie wykluczone, że to właśnie ta eksplozja wywołała pożar. Zespoły pogotowia ratunkowego przetransportowały do szpitali pięć osób. Pozostałe osoby do placówek medycznych dotarły na własną rękę. Jedną osobę przewieziono tam samochodem jeszcze przed przyjazdem ekip ratunkowych.

Na miejscu pracowało również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP. Strażacy z tej jednostki monitorowali przede wszystkim stan powietrza atmosferycznego w okolicach miejsca pożaru. Po wykonaniu pomiarów nie stwierdzono zagrożeń dla okolicznych mieszkańców. Pomimo tego do miejscowych ludności rozesłano SMS-owy Alert RCB.

Około godziny 19:00 pożar zlokalizowano. Wówczas w akcję gaśniczą zaangażowanych było około 160 strażaków i 48 samochodów pożarniczych, w tym 33 gaśnicze. Akcja zakończyła się we wtorek w godzinach nocnych.

Obecnie trwa ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Rutkowski, sekc. Krzysztof Pisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »