Nowe GBA dla szkół PSP. Komenda Główna ogłosiła zamówienie

Komenda Główna PSP zakupi cztery samochody średnie ratowniczo-gaśnicze dla szkół PSP. Zakup realizowany jest w ramach zadania „Pojazdy pożarnicze do działań z zakresu zwalczania zagrożeń dla środowiska”. Na ten cel Komenda uzyskała dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości 2,35 mln złotych.

Pod koniec maja br. Komenda Główna PSP ogłosiła postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę czterech średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Samochody wraz z wyposażeniem powinny jeszcze w tym roku trafić na wyposażenie szkół Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Częstochowie, Krakowie i Poznaniu.

Zgodnie z opublikowaną na platformie zamówień dokumentacją przetargową, postępowanie podzielono na dwie części. Pierwsza zakłada dostawę trzech samochodów GBA w standardzie pierwszowyjazdowym z napędem 4×2. Te samochody mają zasilić potencjał Szkoły Podchorążych PSP w Bydgoszczy, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, a także Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. W ramach części drugiej dostarczony ma być jeden samochód GBA w standardzie podstawowym, z napędem 4×4. Ten pojazd ma trafić do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Według opisów przedmiotu zamówienia wozy mają być wykonane na podwoziach posiadających silnik o mocy min. 210 kW, a także automatyczne skrzynie biegów oraz ogumienie bliźniacze na osiach tylnych. Zgodnie z opisami pojazdy mają być wyposażone w zbiornik wodny o pojemności w zakresie 2,5-3 tys. litrów, zbiornik na środek pianotwórczy, autopompę dwuzakresową A16/8-2,5/40, dozownik środka pianotwórczego, a także linię szybkiego natarcia na zwijadle oraz instalację zraszaczy podwoziowych. Na wyposażeniu mają znaleźć się również najaśnice LED zamontowane na wysuwanym pneumatycznie maszcie teleskopowym oraz zestawy do mycia rąk ze zbiorniczkami na wodę, mydło i środek dezynfekujący, a także zasobnikiem na ręczniki papierowe.

Samochody zostaną dostarczone z pełnym, standardowym uzbrojeniem w sprzęt ratowniczy i pożarniczy. Na to uzbrojenie składają się m.in. zestawy sprzętu hydraulicznego ratownictwa drogowego, złożone z agregatu hydraulicznego, nożyc, rozpieracza ramieniowego i osprzętu oraz hydraulicznego rozpieracza do drzwi. W OPZ dla części I zaplanowano również wyposażenie samochodów w cylindry rozpierające. Zamawiający zapisał również wyposażenie samochodów w urządzenia pomiarowe: detektor prądu przemiennego, lokalizatory ognia i temperatury, a także mierniki wielogazowe.

Realizacja zakupu pojazdów jest wynikiem umowy zawartej przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w 2024 roku realizacji zadania pn. „Pojazdy pożarnicze do działań z zakresu zwalczania zagrożeń dla środowiska”. Dofinansowanie NFOŚiGW przedsięwzięcia wyniesie 2 350 000 zł w ramach programu priorytetowego nr 1.4 „Adaptacja do zmian klimatu”, działanie 12.1.4.1. „Przeciwdziałania zagrożeniom środowiska i likwidacja ich skutków”. Termin na składanie ofert upływa 25 czerwca br.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: mł. bryg. Marcin Nowak – KP PSP w Grodzisku Wlkp. 


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »