KSRG Lubelskie. Kolejne nowe cysterny dla lubelskiej PSP

Lubelska PSP prowadzi kolejne zamówienie w ramach projektu pn. „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych. Dotyczy ono zakupu dwóch cystern.

Pod koniec czerwca Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie ogłosiła zamówienie, którego przedmiotem jest dostawa dwóch ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych typu cysterna wyposażonych w zbiornik wody przystosowany do transportu wody pitnej oraz gaśniczej. Pojazdy mają trafić na wyposażenie jednostek PSP w Biłgoraju i Włodawie.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia, w skład obu zestawów powinny wchodzić dwuosiowy ciągnik siodłowy, z napędem miejskim 4×2, oraz naczepa typu cysterna z trzema osiami. Ciągniki powinny posiadać silniki z zapłonem samoczynnym EURO 6e o mocy min. 250kW. Ich kabiny mają posiadać po dwa miejsca siedzące oraz leżankę. Z kolei naczepy powinny być przystosowane do przewozu co najmniej 22 tys. litrów wody każda.

Zamawiający wymaga wyposażenia naczep w motopompy pożarnicze typu M 16/8, które umożliwią napełnianie zbiorników ze źródeł zewnętrznych. W skrytkach sprzętowych znajdą się również odcinki wężowe i armatura wodna umożliwiająca napełnianie oraz opróżnianie zbiornika pojazdu oraz jedna prądownica wodna typu Turbojet z nasadą 52 i regulowaną wydajnością. Naczepa musi być też wyposażona w nasady oraz instalację umożliwiającą dystrybucję wody pitnej, a także wody gaśniczej.

Komenda nie informuje jakie kwoty zamierza przeznaczyć na realizację zadania. Termin składania ofert, osobno dla obu części zamówienia, upływa 26 lipca br. Tego dnia nastąpi też ich otwarcie. Firma wyłoniona w przetargu będzie miała termin trzech miesięcy od podpisania umów na realizację dostaw. Realizacja zamówienia może więc nastąpić jeszcze w tym roku.

Zakup pojazdów realizowany jest w ramach projektu unijnego Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych”. Projekt został dofinansowany z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021- 2027. Beneficjentami są jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnicze straże pożarne włączone do KSRG z całego województwa lubelskiego.

Obecnie na wyposażeniu jednostek PSP województwa lubelskiego znajdują się dwa nowe zestawy ciągnika siodłowego z naczepą typu cysterna (KP PSP Kraśnik i KP PSP Łuków). Wcześniej kilka zespołów z zasobów lubelskiej PSP przekazano służbom ratowniczym Ukrainy, w ramach wsparcia po agresji Federacji Rosyjskiej na ten kraj.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: KP PSP Łuków


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »