Rososzyca. Pożar zabytkowego pałacu. 31 osób ewakuowanych

31 osób, w tym 1 dziecko ewakuowało się z płonącego budynku zabytkowego pałacu w miejscowości Rososzyca koło Ostrowa Wielkopolskiego. Pożar wybuchł we wtorkowy wieczór. Z ogniem walczyło 16 zastępów straży pożarnych, a przyczyną było prawdopodobnie zaprószenie ognia.

Rososzyca. We wtorek (13.06) tuż po godzinie 23:00 strażacy z Ostrowa Wielkopolskiego przyjęli zgłoszenie o pożarze zabytkowego pałacu w miejscowości Rososzyca. Budynek jest zaadaptowany pod mieszkania komunalne, w których mieszka kilka rodzin. Na miejsce udały się zastępy JRG PSP z Ostrowa Wielkopolskiego i jednostek OSP z najbliższych miejscowości.

Gdy ratownicy przyjechali okazało się, że płonie poddasze budynku. Pożar był już rozwinięty. Wszystkie osoby przebywające w budynku w chwili pożaru – 31 osób wśród, których było dziecko – opuściły go jeszcze przed przyjazdem straży. Pożar strawił około 200 metrów kwadratowych konstrukcji dachu. Akcja gaśnicza zakończyła się przed godziną 4:00 nad ranem.

Trwa ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru. Wykluczono zwarcie w instalacji elektrycznej, gdyż na poddaszu takiej instalacji nie było. Wstępne ustalenia wskazują na zaprószenie ognia. Sprawę prowadzi ostrowska policja.

Mieszkańcy budynku mogli do niego wrócić tylko na chwilę, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Wsparcie zorganizowała miejscowa gmina. Część mieszkańców znalazła schronienie u rodzin lub znajomych. Dziś budynek miał być sprawdzony przez inspektora nadzoru budowlanego. Od jego decyzji będzie zależało, czy oraz kiedy mieszkańcy wrócą do swoich domów.

Ogółem w akcję ratowniczo-gaśniczą zaangażowano 16 zastępów PSP z Ostrowa Wielkopolskiego i jednostek OSP z Rososzycy, Wielowsi, Sieroszewic, Westrzy, Ołoboku, Latowic, a także Parczewa.

Fotografia nagłówkowa: OSP Wielowieś


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »