„KOPALNIA 2022”: Ząbkowiccy strażacy ćwiczyli w „Kopalni Złota”

W dniu 28 października na terenie „Kopalni Złota” w Złotym Stoku przeprowadzono ćwiczenia sprawdzające powiatowy plan ratowniczy.

Dla nas był to owoc długiego okresu planowania oraz uzgodnień który miał na celu jedno – zorganizowanie prawdziwego ratowniczego święta w którym udział wzięły następujące Jednostki: OSP KSRG Złoty Stok; OSP KSRG Lubnów; OSP KSRG Przyłęk; OSP KSRG Kamieniec Ząbkowicki 2; OSP KSRG Stolec; OSP KSRG Budzów; OSP KSRG Bardo; OSP Mąkolno; OSP Ożary; OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu; Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „WAŁBRZYCH 1”; Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Lubin; Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śląskich; Pogotowie Ratunkowe w Ząbkowicach Śląskich; Zastępy, Kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ząbkowicach Śl.

Całe przedsięwzięcie nie odbyło by się gdyby nie strażacy z Jednostek OSP : Krzelków, Lutomierz oraz Olbrachcice Wielkie, którzy wcieli się w role osób poszkodowanych.

Wiec jak wyglądały ćwiczenia??

Nasz scenariusz zakładał, że o godzinie 16:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ząbkowicach Śl. wpłynęło zgłoszenie z którego wynikało, ze na skutek tąpnięcia doszło do zawalenia wejścia do szybów stanowiących podziemną trasę turystyczną w której uwięziona została grupa turystów. Niezwłocznie do zdarzenia zadysponowano dostępne zastępy z terenu powiatu, a także jednostki specjalistyczne z terenu województwa.

Aby przyjąć wszystkie zadysponowane zastępy konieczne było zorganizowanie punktu przyjęcia sił i środków umożliwiającego zewidencjonowanie wszystkich sił i dysponowanie ich do działań na polecenie Kierującego Działaniem Ratowniczym. Aby skoordynować całość akcji powołano sztab którego celem było wypracowanie decyzji oraz wspomaganie pracy KDR-a. W skład sztabu oprócz Właścicieli Kopalni, Kierownictwa KP PSP oraz JRG w Ząbkowicach Śl. weszli specjaliści z: OSP Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu, Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „Wałbrzych 1”, Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Lubin których bezcenna wiedza oraz doświadczenie grała tutaj pierwsze skrzypce.

Powoli ćwiczenia nabierają tempa, trwa rozpoznanie możliwych wejść, formowanie mieszanych zespołów ratowniczych składających się z przedstawicieli wszystkich podmiotów ratowniczych, organizacja specjalistycznej łączności która zadziała w szybach kopalni, organizacja punktu medycznego oraz zaplecza logistycznego dla ratowników. Dostęp do kopalni w niektórych punktach możliwy jest jedynie przy użyciu technik alpinistycznych. Wejście do kopalni wymaga od każdego z zespołów odpowiedniego przygotowania oraz zabrania całej masy sprzętu który może okazać się niezbędny. Ratownicy przemieszczają się do wejść, QUADY z JRG Ząbkowice Śl. oraz OSP Złoty Stok transportują wyposażenie. Zespoły rozpoczynają działania, w ciemności przemieszczają się coraz bardziej w głąb kopalni odnajdując pierwszych poszkodowanych z całym wachlarzem urazów.

Aby dotrzeć i ewakuować niektóre osoby zachodzi konieczność wykonania stabilizacji chodników oraz użycia pneumatycznych i hydraulicznych zestawów ratowniczych. Następnie ewakuacja na zewnątrz i przekazanie zespołowi odpowiedzialnemu za transport do punktu medycznego. Poszukiwanie zaginionych wspomagają psy ratownicze, które bezbłędnie odnajdują osoby poszkodowane. Zespoły zagłębiają się coraz bardziej jednocześnie mając do pokonania coraz dłuższą trasę powrotną do wyjścia. W pewnym momencie natrafiają na dużą ilość poszkodowanych przy kolejce która podczas tąpnięcia wykoleiła się. Rozpoczyna się segregacja osób poszkodowanych mająca na celu wyznaczenie priorytetów ratowniczych oraz najbardziej poszkodowanych osób. Rozpoczyna się transport poszkodowanych na zewnątrz rozpoznaną trasą. Ratownicy z osobą poszkodowaną muszą pokonać za każdym razem dystans około 400 metrów co wycieńcza fizycznie zespoły. W innej części kopalni aby dotrzeć do nieprzytomnych poszkodowanych znajdujących się na łodzi w zalanym wodą chodniku niezbędne jest zastosowanie woderów oraz kamizelek asekuracyjnych. Do tego wszystkiego stała temperatura w kopalni wynosząca około 7o C oraz wszechobecny mrok utrudniający działania. W trakcie ćwiczeń zespół rozjemców organizuje podgrywkę. Przekazana zostaje informacja o ponownym tąpnięciu. Kierujący Działaniem nakazuje natychmiastową ewakuację wszystkich zespołów oraz sprawdzenie czy wszyscy ratownicy opuścili kopalnię. Po otrzymaniu meldunków od dowódców odcinków bojowych, że ratownicy nie ucierpieli i opuścili kopalnię rozpoczynają się dalsze działania. Ostania osoba poszkodowana zostaje ewakuowana z kopalni na chwilę przed godziną 23:00.

Po złożeniu sprzętu oraz krótkim podsumowaniu ćwiczeń przeprowadzonym przez rozjemców: st.bryg. Pawła Kalińskiego  – Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu,  mł.bryg. Jarosława Łuczaka – Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Strzelinie, kpt. Pawła Dawidowicza starszego specjalistę w wydziale ds. operacyjno-szkoleniowych oraz kontrolno-rozpoznawczych KP PSP w Strzelinie oraz Pana Radosława Stacha Dyrektora Naczelnego Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Lubin można było oficjalnie zakończyć ćwiczenia. Na koniec właściciel Kopalni Pani Elżbieta Szumska wraz córką Panią Martą Adamiak-Szumską zaprosili wszystkich ćwiczących na przepyszny rozgrzewający żurek, który serdecznie polecamy odwiedzającym tą turystyczną perełkę naszego powiatu. Na koniec kierujemy słowa uznania w kierunku JRGH Lubin, SGPR WAŁBRZYCH 1 oraz OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu – możliwość współpracy z tak profesjonalnymi w każdym calu zespołami dała nam dużo doświadczeń oraz satysfakcji.

Źródło, Foto: KP PSP Ząbkowice Śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »