Legitymacje dla strażaków OSP jednak zostają?
Wiele wskazuje na to, że nie będzie likwidacji przepisów ustawy o OSP wprowadzających legitymacje strażaka ratownika OSP. W niedalekiej przyszłości jednak, przepisy te miałyby zostać zmienione. Takie są aktualne ustalenia po porannym posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. rozwoju i promocji OSP.
W czwartkowy (07.11) poranek obradowała sejmowa podkomisja ds. rozwoju i promocji ochotniczych straży pożarnych. Tematem posiedzenia miała być dyskusja na temat uznawalności kwalifikacji uzyskanych w ramach pracy zawodowej przez strażaka-ochotnika w trakcie działań ratowniczych. W trakcie dyskusji pojawił się również temat legitymacji strażaka ratownika OSP, które wprowadziła ustawa o ochotniczych strażach pożarnych.
Wprowadzenie tego tematu do dyskusji na podkomisji akurat dziś związane jest z, zaplanowaną również na dzisiejszy dzień, dyskusją nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W tym projekcie MSWiA zaproponowało m.in. usunięcie z ustawy o OSP przepisów dotyczących legitymacji strażaków OSP. Wśród argumentów wymieniano m.in. wprowadzanie kolejnego, niepotrzebnego, podziału środowiska strażaków OSP na uprawnionych do posiadania legitymacji i takiego prawa nieposiadających. Z kolei na gruncie przepisów procedowanej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej również strażacy nie będący strażakami ratownikami OSP będą mogli wykonywać szereg zadań przewidzianych w ustawie dla OSP. Zwrócono też uwagę, że pomimo obowiązywania od blisko trzech lat ustawy o OSP nie wydano ani jednej legitymacji, pomimo poniesienia szeregu kosztów z nimi związanych.
Propozycja usunięcia regulacji dotyczących legitymacji wywołała szereg kontrowersji w środowisku strażackim. Również spora część parlamentarzystów optuje za pozostawieniem tych przepisów w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Do sprawy odniósł się, obecny na dzisiejszym posiedzeniu podkomisji ds. OSP prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak, który zaproponował swoistą modernizację legitymacji polegającą na odstąpieniu od drukowania dokumentu, a wprowadzenia go do aplikacji mObywatel.
Strażacy ratownicy to jest już młode pokolenie. Praktycznie wszyscy korzystają ze smartfonów, więc to będzie znacznie tańsze i znacznie prostsze, nawet jeżeli to będzie realizowane tak, jak to było zaplanowane czyli przez Komendę Główną (PSP) to bez problemu to zostanie zrobione w aplikacji mObywatel.
– przekonywał Waldemar Pawlak.
Przewodniczący podkomisji do spraw rozwoju i promocji OSP zaproponował zgłoszenie poprawki na drugim czytaniu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która zmierzałaby do usunięcia artykułu usuwającego legitymacje z ustawy o ochotniczych straży pożarnych. Reprezentujący stronę rządową wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz zadeklarował poparcie tej propozycji. Jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzenia dużej nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, także w temacie legitymacji.
Przewodniczący podkomisji zapowiedział przygotowanie dużego komisyjnego projektu ustawy nowelizującego ustawę o OSP.
Fotografia nagłówkowa: PortalStrazaka.pl
Napisz do autora