Mobilne laboratoria trafiły do kolejnych wiodących grup chemicznych

W maju br. dwie wiodące specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego wyposażono w nowoczesne mobilne laboratoria. Pojazdy zabudowano na podwoziach marki SCANIA. Do Krakowa i Katowic trafiły pojazdy o wartości prawie 9 mln złotych.

W maju br. krakowscy i katowiccy strażacy odebrali z Bielska-Białej dwa mobilne laboratoria CBRNE. Oba pojazdy wzmocniły potencjał dwóch specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego PSP, które funkcjonują na bazie komend miejskich. Wykonawcą pojazdów jest firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne. W obu przypadkach pod zabudowę posłużyły podwozia marki SCANIA P370 z linii XT. Dla krakowskich strażaków wybrano większe, trzyosiowe, podwozie. Natomiast laboratorium dla Katowic wykonano na podwoziu dwuosiowym. Oba pojazdy posiadają silnik wysokoprężny o mocy 272 kW (370 KM), napęd miejski oraz jednomodułową kabinę dla dwóch osób.

Mobilne laboratorium dla Krakowa…

Zabudowę ciężkiego samochodu rozpoznania chemicznego podzielono na dwa niezależne segmenty. W pierwszym z przedziałów (załogowo-laboratoryjno-analityczny) zamontowano cztery regulowane, obrotowe fotele, przystosowane do przewozu czterech osób. Wydzielono w nim strefy pracy umożliwiające bezpieczny odbiór, przygotowanie oraz analizę próbek niebezpiecznych materiałów, na miejscu prowadzonych działań. Przedział wyposażono w sprzęt laboratoryjny, pomiarowy i teleinformatyczny. Znalazło się również miejsce na niewielki aneks kuchenny. Pojazd posiada niezależną instalację elektryczną prądu przemiennego zasilaną z wbudowanego generatora prądotwórczego.

W tylnej części pojazdu znajduje się przedział sprzętowy, do którego dostęp możliwy jest za pomocą podestu roboczego, bądź drzwi umieszczonych z prawej strony pojazdu. Przedział ten jest bogato wyposażony w sprzęt ochronny, pomiarowy, a także ratowniczy. Jest tam również wózek, za pomocą którego ratownicy mogą transportować potrzebny sprzęt na większą odległość od pojazdu. W mobilnym laboratorium znalazło się też miejsce dla spektrometru FTIR (podczerwień pasywna) typu Rapid, a także własnej stacji meteorologicznej. Dach zabudowy pełni również funkcję podestu roboczego. Znajdują się na nim aluminiowe skrzynie ze sprzętem. Dostęp do nich umożliwia składana drabinka umieszczona na tyle pojazdu. Dużym atutem tego pojazdu jest również tylna oś skrętna. Samochód wzmocnił potencjał SPGRChem-Eko działającej na bazie JRG 6 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie.

… i dla Katowic.

Drugim pojazdem jest średni samochód rozpoznania chemicznego. W jego zabudowie znajduje się przedział załogowo-analityczny. Przystosowano go do prac sztabowych, jak również prowadzenia monitoringu, obsługi oraz nadzorowania wszystkich systemów, instalacji i urządzeń zainstalowanych w samochodzie. Wejście do przedziału załogowego zapewniają drzwi z oknem, umieszczone po prawej stronie zabudowy. W tym przedziale zamontowano pięć foteli, a także niezbędne meble, blaty robocze, skrytki, dozowniki i instalacje. Do dyspozycji załogi pozostają również: dyspozytorskie stacje komputerowe, panele wizualizująco-sterujące, radiotelefony nasobne, systemy łączności, przenośne tablety, stację meteorologiczną.

Oba pojazdy zakupiono w zeszłym roku, w ramach projektu: „Mobilne laboratoria CBRN-E dla Państwowej Straży Pożarnej”. Projek sfinansowano ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wartość projektu wyniosła 8 867 420 zł, z czego ze środków europejskich pozyskano 6 650 565 zł. Katowicki MobiLab kosztował 4 282 860 zł, zaś krakowski 4 584 560 zł.

27 maja br. w siedzibie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Wzięli w niej udział przedstawiciele jednostek PSP z województw małopolskiego i śląskiego. Obecni byli też przedstawiciele instytucji współpracujących ze strażakami w zakresie zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych.

Obie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego są jednymi z wiodących grup ratowniczych PSP w tej specjalności. Na ich bazie zorganizowano moduły CBRNE funkcjonujące w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. To oznacza, że mogą być dysponowane do likwidacji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych również poza granicami Polski.

Fotografia nagłówkowa: KW PSP Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »