Akademia Pożarnicza ma nowego komendanta-rektora. Został nim bryg. Tomasz Klimczak

Brygadier dr inż. Tomasz Klimczak objął obowiązki rektora-komendanta Akademii Pożarniczej. Na to stanowisko wyznaczył go Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uroczysty apel z tej okazji odbył się w zeszły poniedziałek. Klimczak z uczelnią związany jest od lat. Taka decyzja nie wszystkim jednak się spodobała.

Z dniem 15 lutego br. minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński wyznaczył bryg. dra inż. Tomasza Klimczaka na stanowisko rektora-komendanta Akademii Pożarniczej w Warszawie, jedynej w kraju uczelni kształcącej kadrę oficerską dla Państwowej Straży Pożarnej. Klimczak zajął miejsce po nadbryg. Mariuszu Feltynowskim, obecnym komendancie głównym PSP.

Tomasz Klimczak z oficerską uczelnią związany jest od lat. Pełnił służbę m.in. na stanowiskach dowódcy kompanii, a także dowódcy pododdziałów szkolnych. Od niedawna kierował Katedrą Bezpieczeństwa Budowli w Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności. Klimczak ma opinię dobrego znawcy obszaru bezpieczeństwa pożarowego.

Mimo to jego wybór nie wszystkim się spodobał, a także wzbudził kontrowersje. Rodzą się bowiem wątpliwości, czy na tą decyzję wpływ miały kwestie merytoryczne, czy bardziej względy polityczne. Nie jest tajemnicą, że bryg. dr inż. Tomasz Klimczak jest bratem Dariusza Klimczaka, jednego z wiceliderów Polskiego Stronnictwa Ludowego, a obecnie również ministra infrastruktury. Ponadto, jak pisał w sobotę (17.02) Onet.pl:

Klimczak już w przeszłości miał szansę zostać zastępcą poprzedniego rektora — Mariusza Feltynowskiego, ale nie uzyskał wtedy zgody kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Osoby, które znają tę sprawę, tłumaczą, że decyzja mogła mieć charakter polityczny.

Rozmówcy Onetu zwracają też uwagę na „zbyt małe doświadczenie” nowego rektora-komendanta na stanowisku kierowniczym.

Wielu pracowników akademii przewyższa go także wykształceniem i dlatego, zdaniem niektórych, bardziej zasługują na to stanowisko – czytamy w publikacji portalu.

Uroczyste objęcie obowiązków komendanta-rektora Akademii Pożarniczej odbyło się w zeszły poniedziałek, w siedzibie uczelni.

Podczas okolicznościowego apelu, odczytana została decyzja personalna, następnie bryg. dr inż. Tomasz Klimczak przywitał się ze sztandarem Akademii Pożarniczej. Nowy rektor-komendant złożył meldunek o przyjęciu obowiązków, który przyjął od niego podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz – poinformowała w okolicznościowym komunikacie Komenda Główna PSP.

Na apelu obecni byli również: komendant główny PSP nadbryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski oraz kadra Akademii Pożarniczej.

Zdjęcia: st. bryg. Karol Kierzkowski, KG PSP


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »