Nowe informacje po pożarze w Chrząstowicach

Trzydzieści siedem zastępów PSP i OSP brało udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych w dniach 16-17 listopada 2022 roku w miejscowości Chrząstowice.

Zgłoszenie o pożarze w kompleksie hotelowo-rekreacyjnym w Chrząstowicach wpłynęło do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Opolu o godzinie 18:19.

Pierwsze przybyły zastępy zastały rozwinięty pożar części obiektów użytkowych kompleksu. Z wnętrza budynku przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej ewakuowało się 13 osób. Jedną osobę ewakuowali strażacy, którzy poszkodowanego przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Niestety, pomimo walki o jego życie, lekarz stwierdził zgon.

Strażacy w początkowej fazie działań prowadzili działania gaśnicze z zewnątrz obiektu. Po północy pożar został opanowany i rozpoczęło się dogaszanie pożaru.

Nad ranem na miejsce działań przybył patrol saperski, który ocenił bezpieczeństwo obiektu ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Dopiero po opinii wojskowych strażacy mogli wejść do części wnętrza obiektu, który objęty był pożarem. W trakcie przeszukania znaleziono trzy zwęglone ciała.

W działaniach uczestniczyło 37 zastępów PSP i OSP w sile 145 strażaków. Strażaków z powiatu opolskiego i miasta Opola wsparli strażacy PSP z Kędzierzyna-Koźla i Brzegu. W trakcie działań sztab akcji wspierał Wojewoda Opolski Pan Sławomir Kłosowski oraz Wicewojewoda Opolski Pan Tomasz Witkowski. W działaniach ponadto uczestniczyła grupa operacyjna Komendanta Miejskiego PSP w Opolu na czele z Komendantem Miejskim PSP w Opolu st. bryg. Arkadiuszem Margoszczynem oraz grupa operacyjna Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu na czele z Zastępcą Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu st. bryg. Arkadiuszem Kuśmierskim.

Działania wpierali policjanci, zespoły ratownictwa medycznego, nadzór budowlany, zespół zarządzania kryzysowego Wojewody Opolskiego, zarządzanie kryzysowe powiatu opolskiego oraz Wójt Gminy Chrząstowice Pan Florian Ciecior.

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP w Opolu


Jak przekazało RMF FM, wstępne ustalenia opolskich prokuratorów wskazują, że pożar został zainicjowany w wyniku eksplozji. Śledczy analizują zabezpieczony materiał, w tym nagrania z monitoringu. Trwa ustalanie tożsamości ofiar. W przypadku trzech osób konieczne będą badania genetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »