Poselski Zespół Strażaków X kadencji Sejmu wybrał prezydium

W czwartek po raz pierwszy spotkali się posłowie tworzący Poselski Zespół Strażaków. Pierwsze posiedzenie gremium poświęcono wyborowi prezydium Zespołu. W jego skład weszło dziesięcioro, spośród stu trzydziestu trzech, posłów i posłanek. Przewodniczącą została Krystyna Skowrońska.

W czwartek (22.02) po raz pierwszy w dziesiątej kadencji Sejmu RP odbyło się posiedzenie Poselskiego Zespołu Strażaków. Rozpoczęło się około godziny dziewiątej. Nie trwało jednak długo. W całości poświęcono je wyborowi dziesięcioosobowego prezydium. Jak można było się spodziewać na funkcję przewodniczącego wróciła po ośmioletniej przerwie poseł Krystyna Skowrońska. Skład prezydium uzupełniło ośmioro wiceprzewodniczących: Waldemar Andzel (PiS), Joanna Borowiak (PiS), Zbigniew Chmielowiec (PiS), Krzysztof Gadowski (PO), Urszula Nowogórska (PSL-TD), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD), Robert Telus (PiS) i Tadeusz Tomaszewski (Lewica). Funkcję skarbnika powierzono posłowi Kazimierzowi Gołojuchowi (PiS). W poprzednich dwóch kadencjach, gdy zespół działał w formule zespołu parlamentarnego (poselsko-senatorskiego), jego liderem był poseł Zbigniew Chmielowiec.

Poselski Zespół Strażaków utworzono jeszcze w grudniu zeszłego roku. Obecnie w jego skład wchodzi sto trzydzieścioro troje posłanek i posłów. Reprezentują oni kluby parlamentarne PiS, KO, PSL-TD, Polska2050-TD i Lewicy. Swoich reprezentantów nie mają aktualnie jedynie Konfederacja i koło Kukiz`15.

Tradycja strażackich zespołów w Sejmie RP sięga 1993 roku, czyli drugiej kadencji. Od tego czasu zespoły, w różnej formie organizacyjnej, tworzone były w każdej kolejnej kadencji. W ubiegłym roku uroczyście obchodzono 30-lecie działalności zespołów strażaków. Skład zespołów stanowili głównie posłowie. W niektórych kadencjach dołączało również po kilkoro członków izby wyższej polskiego parlamentu. Zespoły liczyły zawsze grubo ponad setkę członków, co plasowało je w czołówce wszystkich gremiów zadaniowych działających w polskim parlamencie.

Dotychczas organizowano po kilka posiedzeń zespołów w ciągu kadencji. Oprócz spotkań okolicznościowych parlamentarzyści zajmowali się również ważkimi dla środowisk strażackich sprawami. Obejmowały one informacje o bieżącej działalności straży pożarnych, ich finansowaniu, a także modernizacji. Termin kolejnego spotkania zespołu nie został na razie wyznaczony.

Fotografia nagłówkowa: Fb/Krystyna Skowrońska


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »