Grabowno Wielkie. Wykolejone cysterny z paliwem lotniczym

Ponad dwadzieścia zastępów strażackich brało udział w akcji ratowniczej po wykolejeniu się pociągu z cysternami przewożącymi paliwo lotnicze. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałkowy poranek na stacji kolejowej w miejscowości Grabowo Wielkie koło Oleśnicy w województwie dolnośląskim.

Grabowno Wielkie. W poniedziałek (26.02) przed południem strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy otrzymali zgłoszenie o wykolejeniu pociągu towarowego na stacji kolejowej w miejscowości Grabowno Wielkie. Na miejsce udały się zastępy PSP z jednostek ratowniczo-gaśniczych oleśnickiej Komendy. Skierowano tam również okoliczne ochotnicze straże pożarne i pozostałe służby.

Na miejscu okazało się, że w zdarzeniu uczestniczy skład towarowy z dwudziestoma czterema wagonami typu cysterna. Pociągiem przewożone jest paliwo lotnicze. Wykolejeniu uległy trzy wagony w środku składu.

Jedna cysterna wyskoczyła z torów, druga się przechyliła, a trzecia się położyła na boku – relacjonował później Polskiemu Radiu zastaną sytuacją oficer prasowy oleśnickich strażaków mł. kpt. Marcin Purzyński.

Cysterna położona na bok uległa rozszczelnieniu i doszło do wycieku przewożonego paliwa. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce zabezpieczyli teren. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym grupy ratownictwa chemicznego i technicznego z KM PSP we Wrocławiu. Dojechała też grupa operacyjna z KW PSP Wrocław, a także zastęp Zakładowej Straży Pożarnej PERN z Płocka. Wyznaczono strefę zagrożenia w promieniu ok. 150 metrów od wykolejonych cystern, ewakuowano również okoliczne budynki. Pod przewróconą cysterną położyli poduszkę z piany gaśniczej, która ma chronić przed powstaniem pożaru. Strażacy zajęli się także uszczelnieniem wycieku, co pozwoliło ograniczyć wyciek. Dalej strażacy zabezpieczali miejsce działań i oczekiwali na przyjazd cystern, do których będzie można przepompować zawartość uszkodzonych cystern.

Służby kolejowe wstrzymały ruch pociągów pasażerskich i towarowych na stacji Grabowno Wielkie. Wprowadzono komunikację zastępczą. Cała akcja ma zakończyć się we wtorek (27.02). Wyjaśnianiem okoliczności i przyczyn zdarzenia mają się zająć m.in. eksperci Polskich Kolei Państwowych. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych.

Fotografia nagłówkowa: mł. asp. Wojciech Walens, KW PSP Wrocław


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »