Nowoczesny Manitou w służbie rzeszowskich strażaków

19 listopada rzeszowscy strażacy odebrali wielozadaniowy nośnik osprzętu marki Manitou. Wartość pojazdu, wraz z wymiennym osprzętem wyniosła niemal 1 milion złotych. Rzeszowskie Manitou jest pierwszym tego typu pojazdem na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej.

19 listopada br. na placu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie miał miejsce odbiór wielozadaniowego nośnika osprzętu marki Manitou MT1840A 100D wraz z osprzętem. Sprzęt zakupiła Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie. Było to możliwe dzięki środkom pochodzącym z budżetu Wojewody Podkarpackiego oraz dotacji z budżetu Województwa Podkarpackiego. Jego zakup kosztował blisko 1 mln złotych.

Manitou to czterokołowy pojazd wyposażony w ramię podnośnika wysuwane teleskopowo. Można na nim montować wymienne urządzenia robocze stanowiące jego osprzęt. Standardowa maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 17,55 m i przy tym udźwig 2500 kg. Maksymalny udźwig urządzenia wynosi 4000 kg i dostępny jest do 12 m wysuwu. Manitou rzeszowskich strażaków został wyposażony w radiostację i dodatkowe oświetlenie pola pracy.

Jako dodatkowy osprzęt zakupiono m.in. platformę roboczą, widły pływające paletowe, szuflę do materiałów sypkich, szuflę mieszająca z funkcją napełniania worków, lemiesz do odśnieżania, szuflę z zamiatarką oraz szczotką, szuflę z chwytakiem hydraulicznym oraz widły z chwytakiem hydraulicznym. Dzięki tym wymiennym elementom pojazd będzie mógł służyć strażakom nie tylko na terenie jednostki, ale również w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie całego województwa. Transport pojazdu z osprzętem będzie możliwy dzięki specjalnej platformie przewożonej na nośniku kontenerów.

Zdjęcia: bryg. Tomasz Korniewicz, KM PSP w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »