Jedyny taki w województwie. Nowe GBA trafiło do strażaków z Krosna Odrzańskiego

Dnia 9 grudnia w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrz. dokonano uroczystego aktu przekazania nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. W uroczystości udział wzięli:

  • Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski
  • st. bryg.  Patryk Maruszak – Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
  • st. bryg. Andrzej Kaźmierak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  w Krośnie Odrzańskim.
  • Strażacy i kadra dowódcza KP PSP w Krośnie Odrz. oraz przedstawicieli mediów.

Wojewoda Lubuski wraz z Lubuskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej uroczyście przekazali nowe GBA. Akt przekazania oraz klucze do pojazdu w imieniu krośnieńskich strażaków i całej społeczności powiatu odebrał Komendant Powiatowy PSP.

Informacje o pojeździe

Pojazd zakupiony został w ramach programu USPRAWNIENIE SYSTEMU RATOWNICTWA W TRANSPORCIE KOLEJOWYM – ETAP I, którego celem jest optymalizacja efektywno ści prowadzenia akcji ratowniczych w transporcie kolejowym przez Państwową Straż Pożarną na obszarze Polski – wartość pojazdu 1 264 440 zł.

Pojazd zastąpi obecnie eksploatowany 18-letni, średni samochód ratowniczo gaśniczy. Nowy pojazd będzie wsparciem dla 7 gmin powiatu krośnieńskiego. Usprawni system ratowniczy w powiecie krośnieńskim, w województwie Lubuskim a w razie potrzeby na obszarze kraju.

Do konstrukcji pojazdu, który będzie użytkowany w tutejszej Komendzie wykorzystano podwozie IVECO EUROCARGO 150-320 z napędem 4×4, silnikiem o mocy 320 KM i kabiną sześcioosobową w układzie 1+1+4. W zabudowie pożarniczej poza standardowym układem wodno-pianowym ze zbiornikiem wody o pojemności 2500 dm3, znajdziemy m.in. urządzenie do gaszenia i cięcia Coldcut COBRA, które łączy w sobie właściwości chłodzące strumienia mgły wodnej z właściwościami cięcia i penetracji wodą, system piany sprężonej CAFS – obydwa systemy mają na celu zmniejszenia strat po pożarowych, narzędzia hydrauliczne LUKAS, pilarkę do drewna, przecinarkę do stali i betonu, aparaty powietrzne dla sześciu ratowników, ubrania żaroodporne, wentylator oddymiający, urządzenia do wytwarzania kurtyny wodnej, agregat prądotwórczy, motopompę pływającą, miernik umożliwiający detekcję prądu przemiennego, lokalizator ognia oraz miernik wielogazowy.

Opracowanie: mł. bryg. Dariusz Szymura – Rzecznik prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Foto: KW PSP Gorzów Wlkp., KP PSP Krosno Odrzańskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »